Reklam
Reklam

Ağızda Oluşan Yaralar

  • 23 Şubat 2016
  • 3.266 kez görüntülendi.

AĞIZDA OLUŞAN YARALAR

 

Uçuk

Uçuk olarak adlandırılan kabarcıklar, ateş veya soğuk algınlığı gibi hastalıklardan sonra ağzımızda, dudaklarımızın kenarında oluşur. Bu hastalıklar uçuğu tetikleyebilir. Uçuğa neden olan virüs genellikle bir öpücük, paylaşılan mutfak eşyaları, ya da diğer yakın temas yoluyla geçer. Uçuk tedavisi krem ve merhemler uçukların hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Uçuklarla sık sık karşılaşılıyorsa bu merhemleri reçete edilerek kullanılabilir. Diğer ağız sorunları pamukçuk yaraları, TME, kötü nefes ve ağız kanseri vardır. Genellikle herkeste uçuk çıkabilir.

ağız yaraları 1

Pamukçuk

Pamukçuk, yaşlılarda veya bebeklerde görülme olasılığı en fazla ağız yarasıdır. Oral pamukçuk genellikle dil veya iç yanaklarda, kremsi beyaz lezyonlara neden olur. Bazen oral pamukçuk ağızda, diş etlerinizin veya bademcikler veya boğaz arkasına çatısı yayılabilir Bağışıklık sisteminin zayıflaması, antibiyotik alımı, diyabet ya da bazı ilaçlar pamukçuk hastalığını tetikleyebilir. Ağız içi ılık su ve temiz bir bez yardımıyla silinebilir. Pamukçuk ağrıya neden olur. Sağlam bir tanı için bir doktora başvurun. Altta yatan neden, belirti ve bulguları bağlı yavaş veya aniden gelişebilir ve bunlar günler, haftalar veya aylarca sürebilir.

ağız yaraları 15

Siyah Tüylü Dil

Dilin, siyah ve kıllı görünmesine sebep olur. Bu ağrısız durum dil üzerinde küçük darbelerle ağzınızda yaşayan uzun ve küçük bakterilerin büyümesine neden olur. Siyah tüylü dil oluşmasının nedenleri çay ya da kahve gibi içeceklerin aşırı tüketilmesi ve yeterli tükürük üretememekten kaynaklanır, antibiyotik kullanımından, kötü ağız hijyeninden, sigara içmekten bu rahatsızlık oluşur. Dili fırçalayarak, bir dil kazıyıcısı kullanarak ve genellikle gerekli ilaçları kullanarak bu hastalık tedavi edilebilir.

ağız yaraları 3

Acıyan yara

Hiç kimse ağızınızın içinizdeki bu küçük, ağrılı kabarcıklardan dolayı ağrı çektiğinizi anlayamaz. Ağızda oluşan bu yaraların tetikleyicileri aşırı duyarlılık, enfeksiyon, hormonlar, stres ve bazı vitaminlerin yeterince alınmamasıdır. Aftlar olarak da adlandırılan bu yaralar oldukça acı vermektedir. Bu yaralar genellikle bir ya da iki hafta sürer. Kalıcı, ciddi aftların tedavisi kremler, reçeteli ilaçlar, ya da diş lazer ile tedavi edilebilir.

 

Lökoplaki

Lökoplaki kaba dişler, kötü uydurma protez, sigara ve tütün gibi tahriş edici bir reaksiyondur. Ağızda beyaz lekeler veya plaklar oluşur, genellikle ağrısız olarak gösterebilir ve kazınmalıdır. Lökoplaki ayrıca bir prekanseröz gibi bir durum olabilir. Kalıcı lekeler veya ağzınızda diğer değişiklikler oluşabilir. Bu tanı için diş doktorunu değerlendirmesi gerekir.

Liken Planus

Dantelli, beyaz lekeler veya yanaklarda ya da dil içindeki kırmızı parlak diken olarak gösterilen nadir döküntülere liken planus denilir. Bu rahatsızlığın nedeni anlaşılamamıştır. Genellikle hafif liken planus herhangi bir tedavi gerekmez. Ağrı veya ülsere neden olursa, oral ve topikal ilaç ile tedavi edilebilir. Ağız liken planus, kronik olabilir ve ağız kanseri riskini artırabilir. Liken planus ayrıca deri, kafa derisi ve genital bölgeyi etkileyebilir.

Ağız Kanseri

ağız yaraları 7

Ağızda, boğazda, yüzde veya boyunda açıklanamayan bir uyuşma görülür . Ağız kanserinin getirdiği sorunlar, çiğneme, konuşma veya yutmada ciddi bozukluklardır. Ağız kanserinin birkaç belirtileri vardır. Bu belirtiler sigara ve dumansız tütün kullananlarda, güneş maruz kalma ve ailede kanser öyküsünün bulunması içerebilir. Ağız kanseri, aynı zamanda insanda papilloma veya HPV ile bağlantılı olmuştur. Ağız kanserine erken teşhis edilmesi durumunda tedavi edilebilir. Doktor kontrolünde olunması gerekir.

Yontma Diş

Gerçek hayatta, travma nedeniyle dişte kırılmalar oluşmaktadır. Oluşabilecek ağrı ve hasarların yanı sıra, bir yontma diş gülmekten utanmak anlamına gelir.

Eğer bir yontma dişe sahipseniz, yalnız değilsiniz! Aslında, yontma dişleri günümüzde en yaygın diş yaralanması adı verilmektedir. Bir yontma diş, boyutu ve hasar şartları aralığında iken, dişlerin türlü acil tedavisi gerekmektedir.  Dişin yapısına başka bir hasar olmadığından emin olmak için bir diş hekimine başvurmalısınız. 

Bir yontma dişin olası nedenleri şunlardır:

  • Düşmeye bağlı ağzını isabet eden sert yüzeyler
  •  Sert şekerlemenin yenmesi veya bir kemik gibi sert bir nesnenin ısırılması dişin yontulması
  • Bir spor yaralanması veya kaza karşısında travmaya bağlı şekil bozukluğu ve acı duyulması
  • Dişlerin zayıflaması ve zayıflayan dişlerin hasar görmesiyle boşlukların oluşmasıdır.

 

TME

Bu hastalığın adına Temporomandibular eklem sendromu denir. Çene ile ilgili sorun yaratan, yüzde, kulakta, ya da boyunda şiddetli ağrılara neden olabilir. Diş bileme, dişlerin kenetlenmesi, ya da yaralanma gibi tüm nedenlere bağlıdır. TME sendromun da sonuçlar genellikle aynıdır. Ağrı, baş ağrısı, baş dönmesi, hatta yutmada sorun yaşamaktır. Tedavisi ise dinlenme, nemli ısı, ağzı korumak için ilaç ya da cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Kaynaklar

Top Problems in Your Mouth

Chipped Tooth

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ