Reklam
Reklam

Adaçayı Esansiyel Yağının 17 Faydası

  • 24 Ocak 2018
  • Adaçayı Esansiyel Yağının 17 Faydası için yorumlar kapalı
  • 69 kez görüntülendi.

Adaçayı Esansiyel Yağının Şaşırtıcı 17 Faydası

Adaçayı esansiyel yağının sağlığa olan faydaları, antifungal, antimikrobiyal, antioksidan, antiseptik, anti-inflamatuar, antispazmodik, antibakteriyel, kolajik ve koleratif, kikatrizan, deporatif, sindirim, dezenfektan, emmenagog, balgam söktürücü olarak söylenebilir. Adaçayı yağının faydaları oldukça etkileyicidir. Birçok alanda fayda gösteren adaçayı yağını hemen temin etmenizi öneririz.

Adaçayı veya Salvia officinalis, botanik adlandırma sisteminde olduğu gibi, özellikle cilt bakımı alanlarında kozmetik dünyasında bilinen ve sıklıkla duyulan bir isim. Sayısız güzellik bakım ürünleri, aslında bilge esansiyel yağ olan adaçayı yağı içerdiklerini iddia ediyor.

 

Bu uçucu yağ, adaçayı yapraklarının buharla damıtılmasıyla ekstrakte edilir ve başlıca aesculetin, alfa-humulene, alfa-thujene, alfa-thujone, alfa-terpineol, alfa terpenler, alfa-pinen, alfa maalien, aromadendrene, beta pinen, beta kopaen ozon, oktimen, oktanol, parasimen, para cymenol, salviol, terpineol, tujanol ve terpinolen gibi organik polimerlerden oluşan gruptan seçilmiş en az bir grup ile ikame edilebilir.

 

Adaçayı Esansiyel Yağının Sağlığa Faydaları

Bu yağ aşağıda listelenen bazı kozmetik olmayan tıbbi kullanımlara sahiptir.

 

Antifungal

Bu uçucu yağda kafur ve kamfen varlığı ona antifungal özellik kazandırır. Bu yağ hem iç hem de dışta mantar enfeksiyonlarını önleyebilir ve dizanteri, cilt hastalıkları veya deri iltihabı gibi fungal enfeksiyonlardan kurtulabilir. Bu özellik, cilt bakım ürünlerinde kullanılmasının ardındaki nedenlerden biridir.

 

 

Antimikrobiyal

Adaçayı esansiyel yağda fungal enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan bileşenler de mikrobik enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Bu nedenle, küçük yaraları veya kesintileri tahriş edici veya potansiyel olarak tehlikeli enfeksiyon gelişmesinden koruyabilirsiniz.

 

adacayi_yagi

Antibakteriyel

Bu yağ, bakteri öldürür ve vücuttaki büyümelerini engellediği için, bakteriyel enfeksiyonlara karşı koymada eşit derecede yararlıdır. Bu özellik aynı zamanda kulaklar, burun, boğaz, gözler, cinsel organlar, üretra, kalın bağırsaklar, ciltte ve yaralarda bakteriyel enfeksiyonlar gibi rahatsızlıkları iyileştirmek için de kullanılabilir.

 

Antioksidan

Bu, belki de bu uçucu yağın en değerli yönü ve anti-aging (yaşlanma karşıtı) ve cilt tedavi ürünlerindeki yaygın kullanımının ardındaki nedendir. Antioksidanlar, adından da anlaşılacağı üzere, yaşlanmanın başlıca nedenleri olan vücuttaki oksidanlara veya serbest radikallere karşı etki eder. Bu antioksidanlar yaşlanmayı yavaşlatır; kırışıklıklar, sarkma, görme ve işitme yeteneklerinde azalma, beyin arızası, hafıza kaybı, dokuların bozulması, maküler dejenerasyon ve sinirsel bozukluklar gibi belirtileri önler.

 

Antiseptik

Antimikrobiyal, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğu için yaralar, cerrahi insizyonlar, doğum sonrası yaralanmalar, ülserler ve yaralar için antiseptik olarak işlev görür.

 

Antienflamatuvar

Ciltteki iltihaplanmayı, ateşten kaynaklanan iltihaplanmayı azaltır ve zehirli malzemenin kan dolaşımına girmesini engeller. Aynı zamanda, aşırı zehirli içeceklerin ve uyuşturucuların, aşırı tuzlu veya baharatlı yiyeceklerin yutulması, çok sıcak rüzgarların etkisi vb. etkilerini azaltır. Mide, bağırsaklar ve boşaltım yollarında da iltihaplanmaya yardımcı olur.

 

 

Anti spazmodik

Adaçayı uçucu yağın bu özelliği, karın ağrısı, göğüs ve bağırsakta ağrı, öksürük, konvulsiyon ve kramp gibi spazmlardan kaynaklanan tüm problemlerin tedavisinde yararlıdır.

 

 

 

Safra Söktürücü ve Koloretik

Bu özelliklerin her ikisi de safra boşalımını arttıran bir madde olan aynı şeyi ifade eder. Bu sindirimde, mideyi yatıştırmada ve aşırı asitlerden kaynaklanan iltihaba karşı bütün sindirim sisteminin işlevselliğini arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda midede ve kan dolaşımındaki asitleri nötralize eder, böylece asidite ve asidozdan kurtulma sağlar; bu da asitliği nedeniyle bizi peptik ülserlerden korur; aynı zamanda kaynama, patlamalar ve asit seviyeleri yükseldiğinde ortaya çıkan deri hastalıklarından etkilenir.

 

Şifa

Bu, anti-mark ve anti-spot kremin anahtar bir bileşeni olarak kozmetik dünyasında güçlü bir yer edinmiş olan bir diğer özelliktir. Bu özellik, yara izlerini, yağ çatlaklarını, doğum sonrası karın çatlaklarını, yaralarla kalan lekeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda yaraların ve kesilerin çabuk iyileşmesinde de yardımcı olur.

 

Temizleyici

Adaçayı esansiyel yağı, toksinlerin atılım veya terleme yoluyla kandan uzaklaştırılmasını hızlandırır ve böylece bir temizleyici olarak hareket ederek kanı arındırır.

 

Sindirim

Gıdaların parçalanmasını kolaylaştırarak hazımsızlık durumunda sindirim amaçlı ilaçlar gibi davranır. Safra ve gastrik suların salgılanmasını ve sindirim sistemindeki mikrobiyal büyümeyi engelleyerek sindirim sürecine müdahale ederek bunu yapar.

 

Dezenfektan

Adaçayı esansiyel yağının antibakteriyel, antifungal, antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri onu etkili bir dezenfektan haline getirir, çünkü hem iç hem de dış enfeksiyonlardan sağlam bir koruma sağlar.

 

Regl Söktürücü

Bu esansiyel yağ menstrüel siklusları düzenler ve tıkanmış adetlerin hafifletilmesine yardımcı olur. Menstrüasyonun düzgün olmasına yardımcı olan ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, yorgunluk, depresyon, ruh halleri ve diğer ilişkili semptom belirtileri gibi sorunlardan kurtarmaya yardımcı olan östrojen gibi belirli hormonları aktive eder.

 

Balgam Söktürücü

Göğüs ve solunum yollarındaki öksürük, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlardan rahatlamayı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda soğuktan kaynaklanan tıkanıklığın rahatlamasını sağlar.

 

 

Ateş Düşürücü İlaç

Adaçayı esansiyel yağı, enfeksiyonlarla mücadele etmek ve onlardan kaynaklanan iltihaplanmayı azaltmak suretiyle ateşleri azaltır.

 

Müshil

Boşaltımı kolaylaştırır ve bazı sıvıların deşarjını arttırarak kabızlıkları ortadan kaldırır ve bağırsakları uyarır.

 

Uyarıcı

Bu uçucu yağın tüm özellikleri tek bir terimle açıklanacaksa, “uyarıcı” uygun olacaktır. Gösterdiği özelliklerin çoğu bu durumun farklı ifadeleridir. Beyni, sinir sistemini, karaciğeri, dalağı, dolaşım ve boşaltım sistemlerini uyarır ve böylece onları harekete geçirir ve optimize eder.

 

Diğer Faydaları

Adaçayı esansiyel yağı dermatit, herpes, sedef hastalığı, sinüzit, astım ve bronşit, balgam birikimi, serebral felci, depresyon, siyatik ve lumbago’nun yanı sıra zihinsel istikrar, uyanıklığa neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ