Reklam
Reklam

Yeni Doğan Bebek Bakımı

 • 01 Mart 2016
 • 372 kez görüntülendi.

Bebeğinizin yumuşak cildini Nasıl Korursunuz?

 

Yeni doğmuş bebeğin size olağan dışı görünen bazı cilt hastalıkları olabilir. Çoğu oldukça yaygındır ve tedavi edilmesi gerekmez.

 • Bebeklerde akne: Yüzünde kırmızı, sivilceli döküntüler oluşabilir. Bebek 2-3 haftalıkken veya bir ay içinde kaybolur. Endişe etmeye gerek yoktur.
 • Kutis marmorata: Cilt soğuk havalarda pembemsi mavi mermer gibi görünen bir durumdur. Bu ciddi bir durum değildir ve zamanla daha iyi olacaktır.
 • Eritema toxicum: Yenidoğan bebeklerin ciltlerinde, lekeli kırmızı döküntüler meydana gelebilir. Bazı kırmızı lekeler deride bir parlama ile çevrili firma sarı veya beyaz diken gibi olabilir. Döküntü vücudun farklı bölgelerinde oluşabilir. Bu bebeğin doğumundan sonra ikinci veya üçüncü gününde yaygın olarak görülebilir, ancak doğumda veya ilk iki hafta içinde ortaya çıkabilir. Bireysel lekeler ise birkaç saat sonra kaybolur. Bazı durumlarda 8-10 günü de bulabilir. Hiçbir tedaviye gerek yoktur. Bu rahatsızlık yavaş yavaş kaybolur.7

yeni doğan bebek bakımı 7

 • Milia: Bebeğin yüzünde küçük whiteheads(beyaz noktacıklar) vardır. Bu noktacıklar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.
 • Dermal melanositozis: (Moğol lekeler) derin kahverengi, gri ya da mavi renkte siyah olabilir ve düz doğum lekeleri gibidir. Bazen morluklar oluşur ve genellikle alt aölta dizi halinde oluşur. Moğol noktalar doğumla beraber ortaya çıkar. Onlar Aborjin, Afrika, Asya, Latin ve iki ırk kökenli bebeklerde çok yaygındır.
 • Vernix: Rahimde bebeğinizin cildini koruyan yağlı, beyaz bir maddedir. Bazı bebekler kendi cilt üzerinde hala Vernix sürü ile doğarlar. Zararsızdır ve bebeğinizi yıkadığınızda veya sildiğinizde geçecektir. Vernixi kaybetmek ciltte ilk haftalarda deride görülen soyulmalar olur. Bu normaldir ve kendi kendine geçer. Bu süre içinde bebeğinizin üzerinde nemlendirici krem kullanmayın, ya da siz soymayın kendi zamanla soyulacaktır.

Göbek kordonu bakımı 

Siz hastaneden eve geldiğinizde bebeğin kordonu kurumaya başlamış olacaktır. Bu kordon 1 ila 3 hafta içinde kendiliğinden düşecektir.O zamana kadar, temiz ve kuru tutmalmalıdır.

Göbek kordonunu temizlemek gerekir.. Kendi kendine kapanıp düşecektir. Göbek deliğinin üzerine bebeğinizin bezini düzgün bir şekilde katlayarak koruyabilirsiniz.

Bebeğinizde aşağıdaki belirtileri hisstemeye başladığınızda doktorunuza başvurun ateş (38,0 ° C veya daha yüksek sıcaklık) ya da göbek alanı ise:

 • Kırmızı ve şişmiş görünür
 • Sarı irin akıyor
 • Bir kötü kokulu akıntı geliyorsa ya da
 • Kanama olduğunda doktora götürmelisiniz.  Kanama küçük bir miktarsa bu  normaldir. Fanila veya uyuyan kan bir kaç noktalar halinde olabilir.

Bebeğinizi Yıkama

yeni doğan bebek bakımı 3

Bebeğinizi eve getirdiğinizde onu banyo yaptırmak rahatlamasına izin vermektir. Ama her gün bebeğinize banyo yaptırmamalısınız. Sıcak bir bezle bir yıkama yapabilirisiniz. Bebeğinizi her gün yıkamak yerine bu şekilde temiz tutabilirsiniz.

Sık sık yüzünü ve ellerini yıkayın ve her bebek bezi değiştirdikten sonra iyice genital bölgeyi temizlemek gerekir. Ancak sabun kullanırken kokusuz ve bebeğinizin cildine uygun olan sabunları tercih etmelisiniz. Cilt tahrişini önlemek için iyice durulayın.

 • Sıcak bir odada bebeğinizi yıkayın. Bir termometre işinize yarayacaktır.
 • Bebeğinizi asla yalnız bırakmayın. Banyodan önce elinizin altında olabilecek tüm malzemeleri hazırlayın.
 • Bebeğinizi yıkarken ona zarar verebilecek takılarınızı çıkarın.
 • Bebeğinizi güvenli tutun.
 • Gözlerini, kulaklarını, ağzını ve yüzünü yıkamak için temiz su kullanın.
 • Bebeğiniz kız ise önden arkaya genital bölgenizi silin. Yavaşça vajinal dudaklarını yıkayın.
 • Bebeğiniz erkek ise penisini hafifçe nazik hareketlerle yıkayın. Sünnet derisini geriye çekmeye çalışmayın. Bir çocuk 3 ila 5 yaş, hatta ergenlik sonrasına kadar genellikle, tamamen geri çekilir. Buna asla zorlamayınız.
 • Bebeğin burnunu ve kulaklarını temizlemek için pamuklu çubuklar kullanmayın. Mukus veya kulak kirini zamanla kendiliğinden geçecektir. Dış alanları temizlemek için küçük parmağınıza sarılı temiz bir bezle silebilirsiniz.
 • Bir havlu ile bebeğinizi tamamen kurulayın.
 • Bebeğinize banyo yaptırırken asla gözetimsiz bırakmayın.

Bebek bezi isiliği

yeni doğan bebek bakımı 4

Pişik:  Ayrıca çocuk bezi dermatiti olarak adlandırılan, ıslak ya da kirli alt bezlerinden kaynaklanır. Bebek bezinde idrar veya dışkı ya bağlı ciltte kırmızılıklar oluşur. Bebeğinizin cildini tahriş edebilir. Candida pişik genellikle genital ve kalça etrafında oluşur. Genellikle büyük yamalar ve küçük kırmızı lekeler meydana gelir.  Candida deride oluşan enfeksiyona neden maya türüdür. Ağızda da oluşan bu enfeksiyona pamukçuk da denir.

Eğer bebeğinizde Candida enfeksiyonu olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza başvurun. Candida döküntüleri doktorun reçete ettiği bir antifungal krem ile tedavi edilmektedir.

Pişik Nasıl Önlenir?

Pişik önlemenin en iyi yolu özellikle bezini sık sık değiştirmektir. Çocuğunuzda ishal varsa, aynı zamanda cildi korumak için, örneğin vazelin gibi bir kokusuz bariyer krem ile bebek bezi döküntüsünü engellemeye yardımcı olabilirsiniz.

Pişik Nasıl Tedavi edilir?

 • Bebeğinizin bezini değiştirmek için yumuşak bir sabun ve ılık su (hiçbir dışkı varsa sadece su) ile altını yıkamalısınız. Daha sonra durulayın ve kurulayın. Deride gerçekten kırmızlıklar varsa sıcak bir banyo içinde yıkayın, bu yöntem bebeğinize daha az zarar verecektir.
 • Bebeğinizi pişikten korumak için  her bebek bezi değiştirdikten sonra bölgeyi yağlamak için, vazelin veya çinko oksit kremle kokusuz bariyer merhem kullanın. Bir krem kullanıyorsanız, her değişiklikten sonra sabun ve suyla temizleyin ve sonra yeniden uygulayın. Diğer çocuklarla birlikte kremler ve merhemleri paylaşmayın. Cilde temas ettiğinizde ve kavanozun içine geri parmaklarınızı koymayın. Daha fazla merhem gerekirse farklı bir parmağı kullanın.
 • Kullandığınız ıslak mendil bebeğinizin cildini kurutabilir. Eğer mendil kullanmak zorundaysanız, bu mendillerin alkolsüz ve kokusuz olduğundan emin olun.
 • Bebek pudrası veya talk kullanmayın.
 • Mümkünse, bebeğinizin altını değiştirirken ortam uygunsa kısa süreli cildini açıkta tutabilirsiniz. Bu bebeğinizin daha iyi hissetmenize yardımcı ve hızlı döküntüleri iyileştirebilir.
 • Pişik şiddetli ise, doktorunuza başvurun.

yeni doğan bebek bakımı 8

Cradle kap 

Cradle kap bebeğinizin kafa derisi üzerinde pullu ciltte huysuz yamalar olarak görünür. Ölçekler etrafında biraz kızarıklık olabilir. Ayrıca yüzünde ve çocuk bezi bölgesinde kulakların arkasında, boyun, koltukaltı kıvrımları, dahil olmak üzere vücudun diğer bölümlerine, üzerinde kızarıklık fark edebilirsiniz. Buna seboreik dermatit denir ve genellikle kendi kendine kaybolur.

Beşik kap nasıl tedavi edilmelidir?

Cradle kap kendi kendine geçebilir ve tedavi edilmesi gerekmez. Eğer isterseniz, hafif bebek şampuanı ile saçlarınızı yıkayın ve yavaşça kontrol etmeye yardımcı olabilirsiniz. Ancak, çok sık bebeğinizin saçlarını şampuanlamak da kuru kafa derisine neden olur.

Bebek yağı veya mineral yağ ölçekler yumuşatmaya yardımcı olabilir. Yağ uygularken, ölçekler içine sadece küçük miktarlarda ovalayın. Sonra şampuan yaklaşık bir saat sonra yıkayabilirsiniz.

Bebeğiniz kulakları alın bölgesi, yanaklar üzerinde ve arkasında kuru, ölçeklendirme, kalınlaşmış deri varsa, buna seboreik dermatit denir. Kokusuz nemlendirici cilt üzerinde 2 ya da 3 günde kullanılabilir. Hafif hidrokortizon krem önerilerek (% 0.5), tedavi ettirilir. Bu yöntem işe yaramazsa, doktorunuza görünün. Bu durum genellikle 4 aylıktan sonra azalır.

Egzama 

Egzama, ciltte çizik varsa enfekte olabilir. Cildi kuru gösterir deri döküntüsü, kalınlaşmış, pullu cilt veya küçük kırmızılıklar ve diken diken olur.

Egzema kollar, bacaklar, göğüs veya vücudun diğer bölümlerine yayılabilir. Egzama genellikle, bir bebeğin alın, yanaklar ve kafa derisi üzerinde belirir. Genellikle her zaman değil bebeğin bir alerjik reaksiyon geçirdiğinde oluşur. Egzama bir aile öyküsü olan bebeklerde daha çok görülür.

Egzama nasıl tedavi edilmelidir? 

Egzamanın kesin bir tedavisi yoktur, genellikle kontrol edilebilir ve genellikle birkaç ay veya yıl sonra tedaviler sonunda kaybolma şansı olabilir. Peki, nasıl tedavi edilir:

 • Günlük sıcak banyolar, bebeğinizin bu rahatsızlığın hafiflemesine yardımcı olur. Banyodan sonra, her zaman deride bebeğinizin cildine uygun olan  kokulu olmayan bir nemlendirici uygulayın.
 • Ciltte oluşan kuruluğu azaltmak için bebeğinizin cilt üzerinde yerine losyonu nazikçe sürebilir, kokusuz nemlendirici kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı günde 2 veya 3 kez kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinize yumuşak pamuklu giyecekler giydirin.
 • Döküntü devam ederse ve bebeğinizin rahat değilse, doktorunuz size uygun tedavi programı belirleyebilir.

Kontakt Dermatit 

Bebeğinizin cildi tahriş olduktan ve  alerji olduktan sonra kontakt dermatit gelişebilir. Örneğin:

 • Metalik fanilalar üzerindeki maddler
 • Giysilerde bulunan kimyasal boyalar

Bazı losyonlar veya ter bu alanlarda döküntülere neden olabilir.

Kontak dermatit döküntü genellikle sadece bebeğiniz alerjisi olduğunda ortaya çıkmaktadır.

Kontakt dermatit nasıl tedavi edilmelidir? 

Tedavi egzama ile aynıdır, ancak yeni bir şey ya da bebeğinizin bir maddeye teması halinde doktorunuza sorarak döküntü nedenini bulabilirsiniz..

İsilik 

Bebeğinizin vücudu  aşırı ısındığında ve sıcak havalarda  ciltte oluşan küçük diken gibi beneklere isilik denir. Özellikle açık ten rengi olan bebeklerde, isilikler kırmızı olabilir.Genellikle bebeğin cilt kıvrımları ve göğüs, mide, boyun, kasık ve kalçalarında görülür.Vücudun her bölgesinde görülme olasılığı oldukça fazladır.

Döküntü nasıl tedavi edilmelidir?

Sıcak havalarda çocuğunuzu çok kalın giydirmeyin. Bebeğinizde buna bağlı isilikler meydana gelir. Bebeğinize sık sık duş aldırabilirsiniz.Bu şekilde bebeğiniz oldukça rahatlar.Bebeğinizi elinizden geldiğince serin tutmaya çalışın.Herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz.

 

KAYNAK

Pregnancy & Babies

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Popüler Konular
Günlük Burçlar
Kadın
SAÇ YAĞLANMASINA NE İYİ GELİR? Çoğu insan saç yağlanmasından muzdariptir. Ne yaparlarsa tapsınlar bir türlü yağlanmayı giderememiştir. İnsanların saçının bağlı bulunduğu kafa derisi gün içerisinde yağ üretir.  Ancak bazı bireylerde bu yağ oranı artışı çok daha fazla olur.  Saç kökünde...
Aşure Ayı ve Aşurenin Püf Noktaları Her ülkede birçok kültüre bağlı olarak dini değerler, inançlar veya ideolojik değişikliklere bağlı olarak bazı gün veya haftalar diğer günlere göre farklı olmaktadır. Bu gün veya haftalarda birçok kutlama veya anma etkinliği yapılıyor. Ve...
Mutfak Dekorasyon Fikirleri Evimiz hepimiz için huzur bulduğumuz yerdir. Gün içinde bir çok şey yaşarız ve gün sonunda da epey yorulmuş oluruz. Eve gelip stresimizi bir kenara atmak isteriz. Evde geçireceğimiz vakit süresince evimizin dekorasyon olarak da güzel olmasını, zevkimize...
Topuklu Ayakkabının Zararları Çoğu kadının en büyük aşkıdır topuklu ayakkabılar, bazı kadınlarında en büyük çilesi. Kimisi topuklu ayakkabı olmadan sokağa adım atmaz. Kimisi de topuklu ayakkabıyı mecbur kaldıkları için giyerler. Bu durum tercih ve beğeni meselesidir. Topuklu ayakkabının zararları nelerdir? Topuklu ayakkabı...
MENOPOZ DÖNEMİ   Menopoz, son adet döneminden sonra 12 ay süren adet döngüsü sonuna denir. Menopoz 40’lı ya da 50’li yıllarda gerçekleşebilir. Menopoz doğal bir biyolojik süreçtir. Menopoz, ya da “hayatın değişimi,” her kadın için farklıdır. Kadınların doğurganlık dönemi sona ermektedir....
Selülit Nedir?   Selülit uyluk, kalça, kalça ve karın üzerinde pütürlü, çukurlu et için kullanılan bir terimdir. Hücresel ciddi bir tıbbi durum değildir, ancak çirkin olabilir. Selülit uyluk ve kalçalarda etrafında en yaygın olanıdır, ama aynı zamanda göğüsler, alt karın ve...
EVDE SAÇ BAKIMI ve MASKELERİ Canlı, gür, sağlıklı saçlara sahip olmak için şampuanlara ve kremlere çok para harcarız ancak reklamlarda göründüğü gibi sonuçlar elde edemeyiz. Tabi reklamlarda müşterileri çekmek için tasarlanmış olduğundan kullanım ve sonuçları abartılı bir şekilde bizlere yansıtılması...
Sağlıklı tırnaklar için Yapılması ve yapılmaması gerekenler Bu yazımızda en dikkat çekici nokta tırnaklarınızı bakımlı tutmak için bilmeniz gereken budur. Tırnaklarınıza yakından göz atın. Onlar güçlü görünümlü ve sağlıklı mı? Yoksa olağan dışı renk değişiklikleri, ezik ya da bakımsız mı? Arzulanan tırnaklar Birçok...
2016 MAKYAJDA YENİ TRENDLER VE MODA RENKLER Bir kadın için makyaj vazgeçilmezdir. Sabah sıcacık yatağından on dakika erken kalkıp makyaj yapmayı asla atlamazlar. Her mevsimde ve her anda makyaj yapmayı asla unutmazlar.2016 ya girdiğimiz bu soğuk kış günlerindeyken, 2016 makyaj trendleri...
Makyaj yapmadan nasıl çekici ve güzel olunur? Bayanların seveceği bu makalemize dikkatle okumanızı öneririz. Daha çekici olmak istiyor, ama günlük hayatta makyaj uygulamak istemiyor musunuz? Yine de makyaj yapmayı tercih edenler olabilir. Ancak vaktiniz yoksa ve makyaj yapmak zor geliyorsa...