Reklam
Reklam

Ülser Hastalığı ile Nasıl Başa Çıkabiliriz?

  • 23 Şubat 2016
  • 273 kez görüntülendi.

Ülser rahatsızlığı ile nasıl başa çıkabiliriz?

 

Mide astar veya ince bağırsağın ilk bölümü aşındırarak başladığında bir peptik ülser oluşur. Ülser belirtileri geğirme, bulantı, kusma, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgun ve güçsüz hissetme karın ağrısı da sayılabilir. Bir peptik ülser tanısı olduğunda, ağrıyı azaltmak ve ülseri iyileştirmesi için antasitler, asit blokerler veya antibiyotikler reçete edilebilir. Doktorunuzun tedavi planını takip ek olarak, ülser rahatsızlığını önlemek ve gelecek olan ağrıları önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

mide ülseri

Gerekli ilaçları almak

Reçetedeki ilaçları alın: Sağlık kuruluşları peptik ülsere Helicobacter pylori (H. pylori)isimli bakterinin neden olduğunu söylemişlerdir. Antibiyotikler bakterileri ortadan kaldırmak için gereklidir. H. pylori bakterisi aşağıda hassas katmanlara zarar sağlayan midenin koruyucu kaplama duvarını zayıflatan bir bakteridir. Bu bakteri eğer varsa doktorunuz bu rahatsızlık için muhtemelen reçete edecektir. Pylori için “Üçlü Tedavi planı önerilir. Belli bir süre için üç çeşit ilaç almak gerekir.
İki antibiyotiğin yanı sıra bir proton pompa inhibitörü almak gerekir.

Önlemek için nonsteroid anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAID): BU ilaçlar ülser alevlenmesine ağrı ve tahrişe karşı koruyucu etki yapar. Aspirin ve ibuprofen gibi yaygın ilaçlar asit ve pepsin midenin savunmasız kalmasına neden olabilir. Bu ilaçlar sık baş ağrısı veya kas ağrısı tedavisinde alınabilir. Bunu göz önünde bulundurunuz. Ancak bu durumu mutlaka doktorunuza danışınız.

mide ülseri 3

Antasitlere karşı dikkatli olun. Birçok antasitler mide ekşimesi ve hazımsızlık, tahriş ve ağrı gidermek için reçetesiz kullanılabilir. BU ilaçların amacı rahatsızlık hafifletmek olsa da, tedavi ya da ülser tedavi olmaz. Antasitler eğer almak istiyorsanız bunlar reçeteli ilaç emilimini engelleyebilir ilk olarak bu konuda doktorunuzla konuşun ve emin olunuz.
• Genel olarak doktorlar yemekten en az bir saat önce antiasit almanızı önerir. Ya da iki saat sonra, size verilen reçeteli ilaçları almak.
• Kolay erişilebilir olan antasitlerin içinde, magnezyum hidroksit, alüminyum hidroksit, kalsiyum karbonat ve sodyum bikarbonat bulunmaktadır.

Mide asidi üretimini arttıran gıdalardan kaçının: Tahriş edebilir gıdalar kişiden kişiye değişir. Ülser rahatsızlığı olan insanların mide de tahriş olmadan hangi yiyecekleri tüketmeleri gerektiğini doktorunuza danışabilirsiniz. Hangi gıdalar size sorunlara neden olabileceğini zamanla öğrenir ve onları kesip veya diyetle sınırlamak zorunda kalabilirsiniz.
Peptik ülser olan hastalar un, şeker gibi ve kızarmış kırmızı et zengin diyetler, ya da yağlı gıdalar ve rafine gıdalardan kaçınılmalıdır.
• Tam yağlı süt, krema ve süt ürünlerini tüketirken dikkatli olun.
• Nane ve diğer naneli yiyecekler mide asidi üretimini arttırabilir.
• Bu gıdaları tükettiğimizde ülser rahatsızlığımız artabilir. Mide asidi artışa yol açabilir. Mide ağrıları da ortaya çıkmaktadır.

Ülser tahriş edici olabilir ve rahatsız edici gıdalardan sakınılmalıdır: Mide asidi arttırmaya sebep olan gıdalar, mide ülserini tahriş edebilir. Pratikte bu kişiden kişiye değişir, ama ülseri olanlar için bazı genel öneriler vardır. Bunlardan ilki baharatlı yemek yemekten kaçınılmalıdır. Eğer bir ülseriniz varsa baharatlı gıdalardan ve acıdan dolayı mide veya bağırsakta sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
• İkinci öneri ise narenciye, asitli yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Yüksek asit içeren portakal veya limon suyu midedeki ülsere tahriş ve ağrıya neden olabilir.
• Ayrıca genel olarak domates ürünleri, soğan ve sarımsak gibi gıdaları tüketirken dikkatli olunmalıdır.

Bol lifli yiyecekler yiyin: Sınırlı süt ile kepekli tahıllar ve lif açısından zengin gıdalar, mide asidi üretimini kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Eğer sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olarak lifli gıdaların yanında sebzeyi de bol tüketin. Eğer yeteri kadar vitamin açısından zengin gıdalar tüketen biri değilseniz, ülser rahatsızlığınızın geçmesi biraz zor olmaktadır.
• Lif açısından zengin besinler kepekli ekmek, makarna ve kahverengi pirinçtir.
• Yağsız et ve sınırlı yağ oranı düşük süt ürünlerinin sınırlı miktarda tüketilmesi gerekir.
• Ülseri olanlar için tek önerilen diyet, tahrişe ve ağrıya neden olabilecek gıdalardan kaçınılması gerekir.
• Antioksidanlar (yaban mersini, kiraz, domates, kabak ve biber) bakımından zengin gıdalar, flavonoidler (elma, kereviz, kızılcık, soğan, sarımsak ve çay), B vitaminleri ve kalsiyum (badem, fasulye, kepekli tahıllar, ıspanak, lahana ve deniz sebze) da ülsere karşı iyi gelen yiyecekler arasındadır.
• Sağlıklı diyetin bir parçası olarak her gün 6-8 bardak su içmeye özen gösteriniz.

Düzenli programa göre yemek yemelisiniz: Bir peptik ülser hastasıysanız düzenli saatlerde yemek yemeniz önerilir. Aksi takdirde mide asidi normal üretim aksamalara neden olacağından ve ülsere bağlı tahrişleriniz ve ağrılarınız artacaktır. Küçük ve düzenli öğünler halinde yemek yenmesi mide asidi seviyesini korumaya yardımcı olabilir. Düzensiz yemek saatleri bu hastalığın seyrini önemli ölçüde değiştirir.
Yatmadan en az iki saat önce yemek yememek gerekir.

Alkol tüketimini azaltın: Alkolün aşırı tüketimi peptik ülser gelişiminde bir risk faktörüdür. Bir ülser tanısı varsa ve alkole devam edilirse ülserden dolayı midede tahrişlerin çoğalmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı alkol ve alkollü içecekleri tüketirken iyi düşünmenizi tavsiye ederiz.
• Alkol de ciddi bir şekilde ülserin iyileşme süresini etkileyebilir.Bazı mide rahatsızlıklarına t-yani gastrite, mide iltihabına, yol açabilir.

Kafeini azaltmak: Bazı gıdalar gibi kafeinde mideyi tahriş ettiğinden dolayı ülser olasılığını artırır. Kafeinle beraber mide asidi salgılanmasındaki artıştan dolayı mide rahatsızlıkları daha fazla görülmektedir. Birçok uyarıcı barındırdığı için kafeinden olabildiğince uzak durmak gerekir. Kafein içeren içecekler kahve, çay, enerji içecekleri ve soda gibi içecekleri de tüketirken midenizi düşünmeyi unutmayınız. Hatta kafeinsiz kahve mide asit üretimini artırabilir.Bu yüzden kafeinsiz kahve içmekten kaçınmak gerekir.

Nikotinden kaçının: Sigarayı bırakın ve sigaralı ortamlardan uzak durunuz. Sigara dumanı ağır kimyasallar içerdiğinden ülser rahatsızlığını arttırabilir ve yeni ülser rahatsızlıkları gelişebilir. Sigaraya bağlı midede zayıflama meydana gelir. Diğer uyarıcılara benzer şekilde, nikotin ülsere bağlı tahrişlere neden olur. Nikotin ayrıca iyileşme sürecini engellemektedir. İnflamasyona yol açabilir.

Stresi azaltmak: Stres ve ülser ağrısı arasındaki belirsiz bir ilişki olmasına rağmen, bazı ülser hastalarının hayatlarında stres ve sıkıntı olduğunda ülsere bağlı rahatsızlıklarında bir artış olduğunu söylerler. Stresi azaltan bir program, yararlı sonuçlar doğurabilir ve ülsere bağlı rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olabilir. Düzenli olarak uygulamaya çalışın.Gevşeme tekniklerine örnek , yoga , meditasyon veya tai chi verilebilir.
• Elinizden geldiğince hayatınızdan stresi çıkarın. Ülser rahatsızlığınızı daha rahat bir hayat sürerek devam ettirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Popüler Konular
Günlük Burçlar
Kadın
SAÇ YAĞLANMASINA NE İYİ GELİR? Çoğu insan saç yağlanmasından muzdariptir. Ne yaparlarsa tapsınlar bir türlü yağlanmayı giderememiştir. İnsanların saçının bağlı bulunduğu kafa derisi gün içerisinde yağ üretir.  Ancak bazı bireylerde bu yağ oranı artışı çok daha fazla olur.  Saç kökünde...
Aşure Ayı ve Aşurenin Püf Noktaları Her ülkede birçok kültüre bağlı olarak dini değerler, inançlar veya ideolojik değişikliklere bağlı olarak bazı gün veya haftalar diğer günlere göre farklı olmaktadır. Bu gün veya haftalarda birçok kutlama veya anma etkinliği yapılıyor. Ve...
Mutfak Dekorasyon Fikirleri Evimiz hepimiz için huzur bulduğumuz yerdir. Gün içinde bir çok şey yaşarız ve gün sonunda da epey yorulmuş oluruz. Eve gelip stresimizi bir kenara atmak isteriz. Evde geçireceğimiz vakit süresince evimizin dekorasyon olarak da güzel olmasını, zevkimize...
Topuklu Ayakkabının Zararları Çoğu kadının en büyük aşkıdır topuklu ayakkabılar, bazı kadınlarında en büyük çilesi. Kimisi topuklu ayakkabı olmadan sokağa adım atmaz. Kimisi de topuklu ayakkabıyı mecbur kaldıkları için giyerler. Bu durum tercih ve beğeni meselesidir. Topuklu ayakkabının zararları nelerdir? Topuklu ayakkabı...
MENOPOZ DÖNEMİ   Menopoz, son adet döneminden sonra 12 ay süren adet döngüsü sonuna denir. Menopoz 40’lı ya da 50’li yıllarda gerçekleşebilir. Menopoz doğal bir biyolojik süreçtir. Menopoz, ya da “hayatın değişimi,” her kadın için farklıdır. Kadınların doğurganlık dönemi sona ermektedir....
Selülit Nedir?   Selülit uyluk, kalça, kalça ve karın üzerinde pütürlü, çukurlu et için kullanılan bir terimdir. Hücresel ciddi bir tıbbi durum değildir, ancak çirkin olabilir. Selülit uyluk ve kalçalarda etrafında en yaygın olanıdır, ama aynı zamanda göğüsler, alt karın ve...
EVDE SAÇ BAKIMI ve MASKELERİ Canlı, gür, sağlıklı saçlara sahip olmak için şampuanlara ve kremlere çok para harcarız ancak reklamlarda göründüğü gibi sonuçlar elde edemeyiz. Tabi reklamlarda müşterileri çekmek için tasarlanmış olduğundan kullanım ve sonuçları abartılı bir şekilde bizlere yansıtılması...
Sağlıklı tırnaklar için Yapılması ve yapılmaması gerekenler Bu yazımızda en dikkat çekici nokta tırnaklarınızı bakımlı tutmak için bilmeniz gereken budur. Tırnaklarınıza yakından göz atın. Onlar güçlü görünümlü ve sağlıklı mı? Yoksa olağan dışı renk değişiklikleri, ezik ya da bakımsız mı? Arzulanan tırnaklar Birçok...
2016 MAKYAJDA YENİ TRENDLER VE MODA RENKLER Bir kadın için makyaj vazgeçilmezdir. Sabah sıcacık yatağından on dakika erken kalkıp makyaj yapmayı asla atlamazlar. Her mevsimde ve her anda makyaj yapmayı asla unutmazlar.2016 ya girdiğimiz bu soğuk kış günlerindeyken, 2016 makyaj trendleri...
Makyaj yapmadan nasıl çekici ve güzel olunur? Bayanların seveceği bu makalemize dikkatle okumanızı öneririz. Daha çekici olmak istiyor, ama günlük hayatta makyaj uygulamak istemiyor musunuz? Yine de makyaj yapmayı tercih edenler olabilir. Ancak vaktiniz yoksa ve makyaj yapmak zor geliyorsa...