Reklam
Reklam

Sedef Hastalığı Nedir?

  • 22 Nisan 2016
  • 326 kez görüntülendi.

Sedef hastalığı nedir?

 

Sedef hastalığı, temel olarak deriyi etkileyen bir genetik olarak programlanmış enflamatuar bir hastalıktır. Sedef hastalığı, küçük bir ölçeklendirme papül olarak başlar. Birden papüller birleşmeye, onlar plaklar ölçekleme oluştururlar. Bu plaklar kafa derisi, dirsek ve dizlerde meydana gelme eğilimindedir.

Sedefin Belirtileri

Psöriatik plaklar sadece bir kaç küçük alanlarda sınırlı olmasına rağmen, vücudun herhangi bir yerinde deride yaygın olarak görülebilir. Bu plaklar kaşıntılı olabilir ve soyulmalar görülebilir. Küçük kanama noktaları görünebilir. Sedef travma bölgelerinde meydana gelme eğilimindedir. BU durum kendiliğinden azalabilir.

sedef hastalığı ve tedavisi

Tırnak Psoriasis

Sedef hastalığı olan birçok hastada, anormal bir şekilde tırnaklarında bazı değişimler gösterebilir. Tırnak deriden ayrılır. Çünkü tırnak sedefi genellikle uzak ve onikolizis denilen tırnağın ucuna doğru yatay bir beyaz ya da sarı bir marja sahiptir. Orada sık sık tırnak plağının küçük çukurlaru olabilir ve tırnak genellikle sarı renkte olur ve ufalanma meydana gelebilir.

Psöriyatik Artrit

Sedef hastalığı psöryatik artrit adı verilen bir tahrip edici artirit ile ilişkili olabilir. Kalıcı hasardan etkilenir ve eklemlere zarar verecek kadar ciddi olabilir. Bu gibi durumlarda, eklem hasarı önlenmesi önemlidir.

Sedef hastalığının sebebi nedir?

Sedef hastalığına sebep olarak genetik bir temel olduğu açıktır. Hastalık çevresel faktörler tarafından tetiklenebilir. T hücreleri olarak adlandırılan Beyaz kan hücreleri mevcut deride  psöriatik gelişimine neden olur.

Sedef Tetikleyicileri

Sedef hastalığını tetikleyen çevresel faktörler şunlardır:

  • Streptokok boğaz ağrısı,
  • Cilde Travma,
  • Bazı ilaçlar,
  • Fazla alkol.

Sedef Stigma

Kapsamlı sedef hastanın özeleştiri ve duygular üzerinde çok önemli olumsuz etkiler yaşamasına neden olabilir. Yaşamın her yönleri rahatsız edici olabilir. Ancak bu durum, sosyal ortamlarda geçerlidir. Ters genital deriyi etkiler. Sedef, ve kafa derisi sedefin özellikle rahatsız edici bölgeleri olabilir. Elleri etkileyen sedef, başkaları ile normal etkileşim yapmayı engelleyebilir.

Sedef Teşhisi

Sedef hastalığı genellikle yetkili hekim tarafından tanısı konulur. Bazen ciltten (biyopsi) küçük bir parça çıkarmak ve bu mahkûmiyeti teyit etmek için bir patolog tarafından incelenmesi gerekebilir. Doktor sırayla şu tetkikleri isteyebilir. Eklem semptomları, X-ışınları ve diğer laboratuar testlerini görmek isteyebilir. Sedef hastalığı tedavi edilemez, ama birçok diğer tıbbi koşulları gibi, tedavi ile kontrol edilebilir.

Sedef Tedavisi: Topikaller

Sedef deriye etki ettiği için, topikal tedavi oldukça etkili ve göreli güvenli ve hastalığa karşı  doğrudan uygulanabildiğinden çok kullanışlıdır. Bu losyon, köpükler, kremler, merhemler, jeller ve şampuan şeklindedir. Bunlar topikal steroidler, katran hazırlıklarını içerir ve modüle ilaçlarda bulundurur. Bu hastalığın tedavisi için bu yöntem tek başına yetmeyebilir.

Sedef Tedavi: Fototerapi

Bu yaygın hastalık için yararlı bir seçenek olan ultraviyole ışık maruziyeti tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Doktorun ofisinde yapıldığı takdirde ultraviyole ışık (UVL) yan etkileri azalır. Cildin geniş alanlarında kullanılmaktadır. Tüm vücutta UVL cilt kanserine yol açabilir. Mutasyon olayları ve nedenleri göz önünde tutulmalıdır. Şu anda, sedef için UVL en popüler türü dar-banda UVB denir. UVL spektrumun sadece küçük bir bölümü sedef için özellikle yararlı gibi görünüyor ve daha az kanserojen potansiyeli olabilir. Buna UVB UVA, bronzlaşma salonlarında yaygın olup mevcut dalga boyu oldukça farklıdır.

Sedef Tedavisi: Lazer Tedavisi

UVB dar bantlı içindeki dalga boylarında UVL üreten lazerler bulunmaktadır. Bu sedef küçük plaklar için oldukça etkili olabilir, ancak bir anda tedavi edilebilir cilt alanlarına küçük olduğundan, geniş bir hastalık için pratik değildir.

 

Sedef Tedavi: Oral İlaçlar

Sedef hastalığının kontrol edilmesinde faydalıdırlar. Sistemik olarak uygulanan bu ilaçların çeşitleri vardır. Kullanım ilaç seçimi, bireysel bir seçim yapmak için pek çok faktöre bağlıdır. Bu ilaçlar ağızdan veya deri yoluyla tatbik olduklarından topikal ilaçlar kullanılmaktadır. Bir genelleme olarak  bağışıklık sisteminin bölümlerini hedefleyerek hareket edilmelidir.  A vitaminine yapısal olarak benzer bir ilaç olarak adlandırılan asitretin (Soriatane) ‘dir. metotreksat ve siklosporin gibi, ilaçlar oral yoldan alınır. Karaciğer, böbrek ve kemik iliğini etkileyebilir. En son psoriasis tedavisi için onaylanmış bir yeni oral ilaç Otezla® (apremilast) olarak adlandırılır. Bu ilaç büyük ölçüde güvenli gibi görünen ama aynı zamanda oldukça pahalı bir ilaçtır.

Sedef Tedavi: Biyolojik

Yeni bir ilaç sınıfı olan bu ilaç türleri biyolojikler sedef hastalığı için geliştirilmiştir; Canlı hücreler sentez çünkü biyolojikler denir. Bu ilaçlar, proteinler olduğu için, oral olarak uygulanabilir değildir ve deri üzerinden ya da bir damar içi infüzyon yoluyla enjeksiyon ile verilmesi gerekir. Bu ilaçlar hedef çok hassas ve bağışıklık işlemde tek bir adım engeller. Bu eski ilaçlara kıyasla etkinliği yanı sıra kendi güvenlik profili artmış gibi görünüyor. Öte yandan, oldukça pahalıdır.

Sedef hastalığı için Doğal Çözümler

Doğal güneş spektrumu ultraviyole ışık içerdiğinden, Helyoterapi (tıbbi güneşlenme) sedef kontrolünde etkili olabileceğini hiçbir soru yoktur. Vücut kitle sedef ile ilişkilidir ve ağır bireylerin tedavisi daha zor olduğunu arttı montaj kanıtlar vardır. Bu yüzden, normal beden kitle tercih edilir. Orada sedef diyet rolü gibi bazı anlaşmazlık, ancak doymuş yağlardan bir diyet, düşük kilo kontrolü de dâhil olmak üzere birçok nedenden dolayı tercih edilir. Sözde “doğal ya da botanik” tedaviler kullanımını desteklemek için çok az kanıt vardır.

Stres Azaltma

Sedef, stresin güçlü bir uyarıcısı olduğuna dair hiç şüphe olmamasına rağmen, stres sedefin neden olduğuna dair kanıtlar azdır. Sedef hastalığından korunmak için stresten uzak durmalısınız.

 

KAYNAK

Psoriasis Pictures, Symptoms, Causes and Treatment

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ