Reklam
Reklam

Klasik Arabaların Dönüşümü ile Vintage Konsept

  • 20 Nisan 2016
  • 483 kez görüntülendi.

Klasik Arabaların Dönüşümü

Hemen hepimiz klasik arabalara karşı ilgi duyarız. Ancak seçim yapacak olsak günümüz teknoloji çağına ayak uyduramayacağından klasik arabaları tercih etmek yerine yeni çıkmış daha hızlı, donanım, teknoloji ve tasarım açısından gelişmiş olan modern arabaları tercih ederiz. İşte tam bu noktada ortaya yeni bir kavram oluşuyor. Vintage arabalar ! Yani eski arabalardan esinlenilerek yeni çizgilerle oluşturulmuş tasarımlar mevcut artık. Modern hayata eskiden bir dokunuş.. İşte o klasik arabaların muhteşem dönüşümü!

 

Volkwagen T1 Revival Concept

1950 yılında pazara sunulan ve bir efsane olan Transporter T1 temelinde yeni bir projeyle T6 tipi oluşturuldu. Volkswagen yönetimi bu proje ile adeta çığır açacak. Oluşturduğu yeni proje olan T1 Revival Consept eski modelin uyarlanmış halini oluşturuyor.

T1 Revival Concept 7 cm uzatılabilir bir dingil mesafesi ile tasarlanmış. Volkswagen ticari araç ilk serisi T1 referansıyla orijinal modele sadık kalarak tasarım oluşturulmuş. Bunu oluştururken çağdaş bir şekilde o eşsiz form yakalanmaya çalışılmış ve bu formda 65 yıl önceki T1 formlarını birebir kopyalanması istenmemiş. Sadece T1 den esinlenilerek modern bir model oluşturulmaya çalışılmış. Özellik olarak belirgin hatlara yer verilmiş. Özellikle konturlu yüzeyler, yuvarlak köşeler, yuvarlak farlar, krom detaylar kullanılmış. İç dizaynda modern teknolojiyle birlikte eskiyi hatırlatarak bir kombinasyon oluşturulmuş. Bağlantı kurarken dün ve bugün harmanlanarak aracın dış rengi oluşturulmuş. Ön panelin ortasındaki havalandırma delikleri, orijinal T1 modeline çok benzemiş ve geçmişten direkt bir alıntı yapılmış. Krom kapı kolları ve koltuk tasarımları araca retro bir dokunuş vermiş.

volkswagen T1 vintage klasik arabalar

volkswagen T1 klasik arabalar vintage konsept

volkswagen T1 eski arabalar karavan tipi

volkswagen T1 klasik arabalar

volkswagen T1 eski arabalar

 

 

Fiat 127

Fiat 127 70’lerin tarzı çerçevesinde tasarlanmış bir araba. Tasarımcısı ise Pio Manzu. Şu anda piyasada “retro araba” modelleri 50’lilere dayalı olsa da orijinal 127, rasyonel bir tarzda, temiz hacimleri ve sade çizgileri ile tasarlanmış 70’lerin ilk yenilikçi otomobillerden biridir. Retro modellerin eski karakterini biçimsel olarak yeni modelde uygulayarak, zaman mesafesinin etkisi yansıtılarak yeni model arabalarda nostaljik etki yaratılmış. 1971 yılında başlatılan modelden ilham alınarak geçmiş ve gelecek, teknolojik çözümler ile tek bir tasarımda birleştirilmiş.

Fiat 127 orijinal modele göre önemli ölçüde farklı oranlara sahip. Yukarı kısımda daha akıcı bir araba hattı vermek için bel çizgisi daha yüksek yapılmış. Üç boyutluluk vurgulanması açısından harika bir tekerlek dizaynı oluşturulmuş. Ön tarafta kare bir maske gibi ve bölünmüş ışıkları yenilikçi parçalar arasında. Daha modern hale getirmek için eski modele göre bu farların üst kısmında eğim kullanılmış. Eski model 127nin kesikli ve düz hatlarına göre retro model 127de daha yuvarlak ve daha kıvrımlı yüzeyler oluşturulmuş. İç kısıma güçlü bir kişilik vermek için rasyonel ve minimalist çizgiler kullanılarak nostaljik hava oluşturulmuş. Bunların yanı sıra fonksiyonel dokunmatik ekran gibi teknolojik ayrıntılar kullanılarak çağdaş bir model olduğu da vurgulanmıştır.

fiat 127 vintage eski arabalar

Fiat 127 eski arabala-klasik arabalar

Fiat 127 klasik arabalar vintage

 

BMW CS

 

Bu proje Giovanni Michelotti tarafından tasarlanmış bir BMW E9 modelinin gözden geçirilmesidir. Aslında bu yeni model E9 serisinden esinlenilmiş ve çoğunlukla tasarım bu modelden oluşmuş ancak tasarımda 1968 yılı yapımı olan 2000 CS modelinden de faydalanılmış.

Zamanında pürüzsüz hatlardan oluşan ve oldukça başarılı bir model olan CS 2000 modeli, yüksek performans ve iyi inşa kalitesi ile yeni nesil oluşturulacak olan CS segmentini yükseltecek bir referans sağlamış. İç kısmı yeniden tasarlama ve gövde kısmının sadece bir bölümünün-ön uç kısmının- yeniden tasarlaması konusunda karar verilmiş. Yeni ön uç otomobilin tüm gövdesine önemli bir ivme kazandırmış. Tasarımcı, E9 modelindeki büyük dikdörtgen ızgaralar üzerinde yer alan yuvarlak farlar yerine CS 2000 modeline benzer şekilde, üst kısımda sağ ve solda ikili far olarak toplam dört adet far kullanmış. Farların orta kısmında klasik modelde olduğu gibi ikili ızgara ve yine alt kısımda geniş-ince ızgara ve iki adet far yer almış.

Bugün uygulanan vintage araba konseptinde amaç, müşteri için cazip olan ürünü büyük teknik değişiklikler yapmadan rekabetçi ortamda en iyi şekilde sunmaya çalışmak.

BMW için yeni ön kimlik oluşumu E120 ve E9 arasındaki geçişte özellikle önemliydi. 35 yıldır hala gelişen ve tüm BMW modellerinde bu önem devam etmektedir.

BMW CS eski arabalar klasik arabalar

BMW CS vintage klasik arabalar

BMW CS klasik eski arabalar

BMW CS vintage konsept klasik arabalar

 

 

Fiat 600

Fiat 600, 1955 yılının İtalyan ekonomik patlamasının en önemli simgelerinden biri.

Fiat 60. yıldönümü dolayısıyla vintage konsepte yeniden tasarlanmış. Dante Giacosa tarafından ilk model yeniden tasarlanmış. Bu tasarımda konu modern bir şekilde yeniden tasarlanması değil sadece. Şu sorunun da cevabı aranmış: “Fiat 600 bugün olsa ne olurdu?”. Segment B olarak konumlandırılmış model, beş kapılı, 4 metreyi aşan ve beş kişiyi barındıracak şekilde tasarlanmış.

Ön kısımda 600ün ilk modelinden ilham alınarak; farların arasında krom bıyık detayı, yuvarlak farlar ve alt kısımda ızgara ve ızgaranın sağ ve solunda toplam iki adet fara yer verilmiş. Tekerleklerde de yine ilk modeldeki çizgileri kullanarak benzer ancak daha modern çizgiler uygulanmış.

Fiat 600 60 yıla özel vintage konsept

fiat 600 60 yıla özel eski arabalar

fiat 600 60 yıla özel klasik araba

fiat 600 60 yıla özel klasik arabalar

fiat 600 60 yıla özel vintage konsept klasik araba modelleri

Fiat 600 60 yıla özel vintage konsept eski klasik arabalar

 

RENAULT 4

Renault tarafından 2011 yılında başlatılan bir yarışmada Renault 4 için yeni bir tasarım projesi geliştirilmesi istenilmiş.  Proje oluşturulduğu dönemde vurgulanan bir kavram varmış: “Çocukluk Gösterim”.

İlk adım olarak eski model R4 etkisi üretmek için çalışılmış, ancak çocukluk ruhunu taşıması da istenmiş. İşte bu noktada ana hatlarını belirlemek için çizimlerin yeniden yorumlanması gerekmiş. 1961 yılında üretilen Renault 4ün ilk serisi esinlenerek ön ızgara kullanılmayarak spor çizgilerle plaka oluşturulmuş. Spor plakanın üzerinde 4 adet motor havalandırma delikleri kullanılmış. Izgara ise alt kısımda geniş ve eski modele göre çok daha ince şekilde yer edindirilmiş. Plakanın üzerinde yer alan farlar yeniden tasarlanmış. Bu uygulamayla ilk bakışla modelin derhal tanınmasına engel olunmuş. Ancak bu şekliyle yeni R4, eski model R4 kadar karakteristik özelliğe sahip olmadığını kanıtlamış.

Renault 4 eski arabalar

Renault 4 klasik arabalar

Renault 4 vintage konsept eski arabalar

Renault 4 VİNTAGE konsept eski klasik arabalar

Renault 4 eski klasik araba modelleri

 

Kaynak: davidobendorfer.com

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ