Reklam
Reklam

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavileri

 • 04 Mart 2016
 • 410 kez görüntülendi.

Kalp Krizi

 

Kalbe giden kan akışı yağ, kolesterol ve kalp (koroner arterler) besleyen damarların içinde bir plaket oluşturan diğer maddelerin birikmesi sonucunda  bloke edildiğinde kalp krizi meydana gelir. Bu kan akımı zarar verebilir veya kalp kasının bir bölümünü yok edebilir.

Kalp krizi, aynı zamanda ölümcül olabilir, bir miyokard infarktüsü olarak adlandırılır, ancak gerekli tedavilerle önemli ölçüde iyileşmiştir. Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız hemen 112 acil servisten yardım alabilirsiniz.

kalp krizi 4

Belirtileri

Ortak kalp krizi belirti ve bulguları şunlardır:

 • Gerginlik, ağrı, ya da boynun gerisindeki ağrı, çene veya yayılabilir göğüs ağrısı kollarında bir sıkma veya ağrıyan hissi
 • Bulantı, hazımsızlık, mide ekşimesi veya karın ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Soğuk terleme
 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi veya ani baş dönmesi

Kalp krizi belirtileri değişebilir

Tüm insanlar kalp krizinin belirtileri veya semptomları aynı şiddette olmayabilir. Bazı insanlarda hafif ağrılar olabilir. Bası kişilerde ise daha şiddetli ağrılar olabilir. Bazen de, ilk işareti ani kalp durması olabilir.  Bazı insanlarda ise, hiçbir belirti görülmez. Ancak, ne kadar çok belirti ve bulgular olursa, kalp krizini büyük olasılıkla anlayabiliriz ve riski atlatmış oluruz.

Bazı kalp krizi aniden oluşur, ama birçok kişi önceden uyarı işaretleri ve semptomları günler ve haftalar öncesinde oluşmaya başlar. Kalp krizinde  erken uyarılar efor tarafından tetiklenen ve dinlenmekle geçmeyen tekrarlayan göğüs ağrısı (anjina) olabilir. Anjin kalbe giden kan akışını geçici azalmasına neden olur.

Kalp krizi kalbin pompalama işlemini bozar ve kanın vücudun geri kalanına akmasını durdurduğundan kalp durmasına neden olur. Kalp krizi, kalp durmasına neden olabilir, ancak yalnızca nedeni buna bağlı olmayabilir.

Hangi durumlarda doktora gidilmeli?

Yukarıda geçen belirtileri ve semptomları fark ettiğimizde hemen harekete geçmemiz gerekir. Vakit kaybetmeden şunları uygulamak şarttır:

 • Acil tıbbi yardım çağırı: Eğer bir kalp krizi yaşıyorsa ya da şüpheleniyorsanız, tereddüt etmeyin. Hemen 112 veya yerel acil durum numarasını arayın. Eğer acil tıbbi hizmetlere erişim yoksa bir yakınınız yardımıyla en yakın hastaneye gitmeniz gerekir.

Aracınızla gidiyorsanız asla siz kullanmayın. Durumunuz kötüleşebilir, riskiniz daha çok artabilir.

 • Doktor tarafından size reçete edilen nitrogliserin alabilirsiniz:Acil yardım beklerken ilacı talimat olarak götürün.
 • Aspirin içebilirsinizKalp krizi sırasında aspirin kan pıhtılaşmasını engellemeye yardımcı olarak kalp hasarını azaltabilir.

Aspirin doktor veya acil tıbbi personel tavsiye ettiği sürece kullanmalısınız yani aspirin almayın, diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir. Hekim tarafından önerilmediği sürece aspirin almayın 112 yi arayarak acil yardım isteyin.

Birinin kalp krizi geçirdiğini görünce ne yapmalıyım?

Acil tıbbi yardım isteminiz ilk kural olmalıdır. Sonra akan kanın tutmak için CPR başlar. Kişinin göğsünü sert ve hızlı itin. Yaklaşık bir dakika 100 kompresleri yapmak gerekir. Bu kişinin hava yolu kontrol veya CPR eğitimi almış olması gerekir.

Kalp Krizi Nedenleri

Koroner arterlerin bir veya daha fazla tıkanmasından dolayı bir kalp krizi meydana gelir. Zamanla, bir koroner arter kolesterol (ateroskleroz) de dâhil olmak üzere çeşitli maddelerin birikmesinden dolayı koroner arter hastalığı olarak bilinen bu durum, kalp krizine neden olur.

Kalp krizi sırasında bu plakların biri yırtılabilir ve kan dolaşımına kolesterol ve diğer maddelerin etkisiyle bir kan pıhtısı oluşur. Yeterince büyük değilse, pıhtı tamamen koroner arter yoluyla kan akışını engelleyebilir.

Kalp krizi bir başka nedeni ise kalp kasının bir kısmınının kan akışına kapatmasıdır. Aynı zamanda koroner arterin bir spazm olduğunu söyleyebiliriz. Tütün ve kokain gibi yasadışı uyuşturucu kullanımı, bir hayatı tehdit eden spazma neden olabilir. Kalp krizi nedeniyle de kalp arter gözyaşı (spontan koroner arter diseksiyonu) oluşabilir.

kalp krizi 2

Risk faktörleri

Bazı faktörler vücutta arterleri daraltır yağ birikintileri (ateroskleroz) istenmeyen birikimlere katkıda bulunur. Birinci ya da sonraki kalp krizi geçirme olasılığını azaltmak için bu risk faktörlerinin çoğu ortadan kaldırabilir.

Kalp krizi risk faktörleri şunlardır:

 • Yaş:Erkeklerde 45 yaş ve üstü kadınlarda ise 55 yaş ve üstü genç erkek ve kadınlaranazaran kalp krizi olasılığı daha yüksektir.
 • Tütün: Sigara dumanına, sigara içme ve uzun süreli maruz kalma, kalp krizi riskini artırır.
 • Yüksek tansiyon:Zamanla, yüksek tansiyon, aterosklerozu hızlandırarak kalbin arterlerine zarar verebilir. Obezite, sigara, yüksek kolesterol ya da diyabet ortaya çıkar Yüksek kan basıncı daha da artar. Kalp krizi geçirme olasılığı çoğalır.
 • Yüksek kan kolesterol ve trigliserid düzeyleri. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol ( “kötü” kolesterol) yüksek düzeyde arterleri daraltmaya muhtemeldir. Trigliserid yüksek düzeyde, karaciğerde yağlanma, aynı zamanda kalp krizi riskini arttırır. Ancak, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) kolesterol yüksek düzeyde ( “iyi” kolesterol) kalp krizi riskini azaltır.
 • Diyabet: İnsülin, pankreas tarafından salgılanan bir hormondur, vücudunuzun şekeri bir form olarak kullanması için izin verir. Yeterli insülin üreten değil veya düzgün insülin salgılamadığında, diyabet vücudunuzun kan şeker seviyesinin yükselmesine neden olur. Özellikle kontrolsüz diyabet, , kalp krizi riskini artırır.
 • Kalp krizi aile öyküsü: Yakınlarınızdan, anne ya da dedesi erken kalp krizi geçiren olduysa (erkek yakınları için ve kadın yakınları için 65 yaş ile 55 yaş) risk daha çok artmaktadır.
 • Fiziksel aktivite eksikliği: Etkin olmayan bir yaşam tarzı yüksek kan kolesterol düzeyleri ve obeziteye katkıda bulunur. Düzenli aerobik egzersiz olsun genel olarak insanlarda kalp krizi riskini azaltır. Egzersiz aynı zamanda yüksek kan basıncını düşürmede faydalıdır. Düzenli egzersizler ve spor atlamadan yapılmalıdır.
 • Obezite: Obezite, yüksek kan kolesterol, yüksek trigliserid seviyeleri, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı ile ilişkilidir. Ancak, bu riski azaltabilirsiniz vücut ağırlığının sadece yüzde 10’unu kaybetmek riski azaltacaktır.
 • Stres: Stres kalp krizi riskini artırabilir.
 • Yasadışı uyuşturucu kullanımı: Böyle kokain veya amfetamin gibi uyarıcı ilaçlar kullanarak, bir kalp krizine neden olabilir. Koroner arterler spazmı tetikleyebilir.
 • Preeklampsi öyküsü: Bu durum gebelik süresince yüksek tansiyona neden olur ve kalp hastalığı yaşam boyu olabilme ihtimalini yükseltir.
 • Romatizmal artrit veya lupus gibi otoimmün durumda, bir geçmişi:Romatoid artrit, lupus ve diğer otoimmün hastalıklarla gibi koşullar Kalp krizi riskinizi artırabilir.

kalp krizi 3

Komplikasyonlar

Kalp krizi komplikasyonları genellikle kalp krizi sırasında kalbin yapılan hasar ile ilişkilidir. Bu hasar aşağıdaki koşullarda yol açabilir:

 • Anormal kalp ritimleri (aritmiler): Kalp kasınız bozuksa, elektrik gibi düşünün. “Kısa devre”,  yapıp ölümcül olabilir. Bu kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Bazıları anormal kalp ritimleri gelişebilir.
 • Kalp yetmezliği:Kalbinizde hasarlı doku miktarı kalan kalp kasını ve kanın dışarı pompalanmasında yeterli olmamaktadır. Kalp yetmezliği, kalp krizi geçirme riskini arttırmaktadır. Kalbin kalp yetmezliğine bağlı seyri değişir ve gerekli tedavi alınmazsa kalp krizi geçirme riski yükselir.
 • Kalp kopma:Rüptüre bir kalp krizi nedeniyle zayıflamış kalp kası alanları, kalp kesiminde bir delik bırakarak yırtılma olabilir. Bu durum ölümcüldür.
 • Vana sorunları:Bir kalp krizi sırasında Kalp kapakçıkları ciddi zarar görebilir., hayatı tehdit eden kaçak problemleri gelişebilir.

 

Testler ve Tanı

İdeal olarak, doktorunuz kalp krizine yol açabilecek risk faktörleri için düzenli fiziksel hareketler yapmanız için önerilerde bulunabilir.

Eğer kalp krizi belirtileri için acil bir ortamda iseniz, sağlık çalışanları belirtileri tanımlamanızı isteyebilir ve kan basıncı, nabız ve sıcaklık kontrolleri yapar.. Kalp ritimlerinizi görmek için sizi monitöre bağlayabilir. O sırada kalp krizi yaşıyorsanız monitörde görmek için bu testler çok yararlıdır.

Testlerde göğüs ağrısı gibi belirti ve semptomları kolaylıkla görülebilir, kalp krizi ya da başka bir koşul belirtmeye yardımcı olacaktır. Bu testler şunlardır:

 • Elektrokardiyografi (EKG). Kalp krizi teşhis için yapılan bu ilk test cildinize bağlı elektrotlar yoluyla kalbin elektrik aktivitesini kaydeder. Dalgalar monitörde ya da kâğıda basılmış olarak dürtüler kaydedilir. Yaralı kalp kası normalde elektrik darbeleri yapmak olmadığından, EKG kalp krizi meydana geldiğini veya devam ettiğini gösterebilir.
 • Kan testleri: Kalbin geçirilen bir kalp krizi ile hasar görmüşse bazı kalp enzimleri yavaş yavaş kana yansıyor. Doktorlar bu enzimlerin varlığını test etmek için sizden kan örnekleri isterler.

Ek Testler

Kalp krizi yaşadım ya da bir meydana edilirse, doktorlar durumu tedavi etmek için acil adımlar atacaktır. Ayrıca bu ek testlere tabi olabilir:

 • Göğüs röntgeni: Doktorunuz kalbinizin ve kan damarlarının boyutunu kontrol etmek ve akciğerlerde sıvı aramak için göğüs röntgeni isteyebilir.
 • Göğüs X-ray görüntü Eko kardiyogram: Bu test sırasında, ses dalgaları kalbinizin kapalı göğüs kısmına düzenlenen wandlike cihazı ile dönüştürücüden kalbinize yönelik ve kalbinizin video görüntülerini temin etmek için elektronik dalgalar işlenir. Eko kardiyogram kalbinizin bir alanını, bir kalp krizi sonucu hasar gören ve normal veya pik kapasitede pompalama olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Koroner kateterizasyon (anjiyografide): Bir sıvı kalpten atardamarlara, genellikle bacak veya kasıkta, bir arter yardımıyla, uzun, ince bir tüp (kateter) aracılığıyla kalbin arterler içine enjekte edilir. Boya blokaj alanları açığa çıkar X-ray arterleri görünür hale gelir.
 • Stres testi egzersizi Kalp krizinden sonraki günlerde veya haftalarda, aynı zamanda bir stres testinden geçmesi gerekebilir. Kalp ve kan damarları zorlamaya nasıl tepki vereceğini stres testleri ile ölçülür.  Koşu bandı üzerinde yürümek ya da EKG makinesine bağlı iken sabit bir bisiklet pedal ile de olabilir. Ya da egzersiz için kalp benzer uyarı veren intravenöz bir ilaç alabilirsiniz.

Doktorunuz ayrıca bir egzersiz stres testine benzer, ancak bir enjekte boya ve egzersiz yaparken kalbinizin ayrıntılı görüntüler üretmek için özel görüntüleme teknikleri kullanan bir nükleer stres testi, sipariş edebilirsiniz. Bu testler uzun süreli tedavi belirlemenize yardımcı olabilir.

 • Kardiyak bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG). Bu testler, kalp krizinin yarattığı tahribat derecesine de dahil olmak üzere kalp sorunları teşhis etmek için kullanılabilir. Kalp CT taraması, makinenin içindeki bir X-ışını tüpü vücudunuzun etrafında döner. Kalp ve göğüs görüntülerini toplar.

kalp krizi 1

Kardiyak MRG, manyetik alan bazı hücrelerin atom parçacıklarını hizalar. Radyo dalgaları bu hizalanmış parçacıkları ile doğru yayınlanır, olan doku tipine göre değişir sinyaller üretir. Sinyalleri kalbin görüntülerini oluşturur.

Tedaviler ve İlaçlar

Bir kalp krizi sonrasında her geçen dakika, kalp dokusu oksijen kaybeder ve bozulur hatta ölür. Kalbin zarar görmesini önlemek için ana yolunda bulunan damarların hızlı kan akışını sağlamaktır.

İlaçlar

Kalp krizi tedavisinde verilen ilaçlar şunlardır:

 • Bir miktar aspirin:112 acil personeli aspirin alma talimatı verebilir, ya da acil sağlık personeli hemen aspirin verebilir. Aspirin böylece daralmış arterden kan akışını korumak yardımcı kan pıhtılaşmasını azaltır.
 • Trombolitik. Ayrıca clotbusters adlandırılan bu ilaçlar, kalbinize giden kan akışını engelleyen bir kan pıhtısı çözülmesine yardımcı olur. Daha önce bir kalp krizi sonrasında bir trombolitik ilaç almak, yaşama şansını yükseltir ve daha az kalp hasarı ile kurtulmuş oluruz.
 • Antiplatelet ajanlar: Doktorlar sana yeni pıhtıları önlemek ve daha büyük getting mevcut pıhtıların tutmaya yardımcı olmak için başka ilaçlar verebilir. Platelet toplanmasını inhibe olarak adlandırılan bu tür klopidogrel (Plavix) gibi ilaçlar ve diğerleri yer alır. Bu ilaçların mutlaka düzenli alınması gerekir.
 • Diğer kan inceltici ilaçlar: Büyük olasılıkla kandaki pıhtıları önlemek için doktorlar kan inceltici ilaçları hastaya verirler. Heparin gibi diğer ilaçlarda verilebilir. Heparin, intravenöz veya deri altına enjeksiyonla verilir.
 • Ağrı kesiciler: Hastada oluşan rahatsızlığı hafifletmek için, morfin gibi, bir ağrı kesici alabilirsiniz.
 • Nitrogliserin: Göğüs ağrısı (anjina) tedavisinde kullanılan bu ilaç, (genişletici) kan damarlarını genişleterek kalbe kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Beta blokerler: Bu ilaçlar kalp işini kolaylaştırır, kalp kasınız dinlenmek için kalbi yavaşlatır ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Beta blokerler kalp kası hasarı miktarını sınırlar ve gelecekteki kalp krizini önleyebilir.
 • ACE inhibitörleri: Bu ilaçlar kan basıncını düşürmek ve kalp üzerindeki baskıyı azaltmak.

Cerrahi ve Diğer Prosedürler

İlaçlara ek olarak, kalp krizi tedavisi için aşağıdaki işlemlerden birini tabi tutulabilir:

 • Koroner anjiyoplasti ve stent: Doktorlar kalbinde bir bloke artere, genellikle bacak veya kasıkta, bir arter yoluyla geçirilen uzun, ince bir tüp (kateter) yerleştirin. Kalp krizi yaşayan kişilerde genellikle, bir kardiyak kateterizasyon sonucunda hemen sonra tıkanmaları bulmak için kullanılan bu işlem yapılır.

Bu kateter uygun pozisyonda bloke koroner arteri açık ve kısa bir süre şişirilmiş olan, özel bir balon ile donatılmıştır. Bir metal örgü stent kalbe kan akışını yeniden, uzun dönem açık tutmak için arterin içine sokulabilir. Hastanın durumuna bağlı olarak, doktorunuz açık arteri tutmak için ilaç kaplı stent yerleştirebilir. Bu uygulama hastanın durumuna ve yaşına bağlı değişme gösterebilir.

 • Koroner arter bypass cerrahisi: Bazı durumlarda, doktorlar kalp krizi sırasında acil bypass ameliyatı gerçekleştirebilir. Yaklaşık üç ila yedi gün geçtikten sonra  bile kalp krizi riski devam ederse doktorunuz bypass olmanızı önerebilir. Bu ameliyata açık kalp ameliyatı adı da verilir

Bypass ameliyatı daralmış bölümü atlamak için kalbe kan akışını sağlayan bir bloke veya daralmış koroner arter ötesinde bir yerde dikiş damarları veya arterleri tutan ve kalbinize giden kan akışını normal seviyeye getirir. Durumu stabil olduktan sonra, birkaç gün hastanede kalması olasıdır.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Yaşam tarzınız, kalp sağlığını etkiler. Aşağıdaki adımlar sadece önlemek değil, aynı zamanda kalp krizi kurtulmasına yardımcı olabilir:

 • Dumandan kaçının:Kalbinizin sağlığını iyileştirmek için yapabileceğiniz en önemli şey sigara içiyorsanız hemen bırakmaktır. Ayrıca, çevrenizde olan sigara dumanına maruz kalmadan kaçının. Sigarayı bırakamıyorsanız, yardım için doktorunuza danışın.
 • Kan basıncını ve kolesterol düzeylerini kontrol ettirin:Bir veya her ikisi de yüksek ise, doktorunuz diyet ve ilaçlar reçete edebilir. Eğer kan basıncı ve kolesterol düzeyleri izlendikten sonra ne olması gerektiğini doktorunuza danışın.
 • Düzenli tıbbi kontrollere gidin: Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet kalp krizi için en önemli risk faktörlerinden bazılarıdır. Belirtileri erken öğrenmek kalp krizi riskini ve doğurduğu sonuçları ortadan kaldırır. Doktorunuza bu koşullar için mutlaka gidiniz. Gereken testleri eksiksiz yaptırınız.
 • Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz kalp krizi sonrası kalp kası fonksiyonunu artırmaya yardımcı olur. Kilonuzu, diyabet, kolesterol ve kan basıncını kontrol etmek için yardımcı olur. Kalp krizini önlemiş olur. Egzersizin ağır olmaması gerekmektedir. Günde 30 dakikalık yürüyüşler, en ideal egzersiz programı olabilir.
 • Sağlıklı bir kiloyu korumak:. Aşırı kilo kalbini yorar ve yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı da katkıda bulunabilir.
 • Sağlıklı Beslenme: Doymuş yağ, trans yağlar ve kolesterol kalpteki arterleri daraltır ve çok fazla tuz kan basıncını yükseltebilir. Balık, fasulye, meyve ve sebze ve tam tahıllar bol olarak tüketmek kalp krizi riskini arttırır. Bunun içinde bir diyetisyen yardımıyla beslenme programı hazırlatabilirsiniz.
 • Diyabeti Yönetmek: Yüksek kan şekeri kalbinize zarar vermektedir. Düzenli egzersiz, iyi beslenme ve kilo kontrolü iyi düzeyde ise ve kan şekeri seviyesi düşükse kriz geçirme riski de düşer. Birçok kişi de diyabet yönetmek için ilaç kullanmaları gerekir.
 • Stres kontrolü: Günlük faaliyetlerinde stresi azaltmak en iyi yoldur. İş kolik alışkanlıkları yeniden düşünmek ve en aza indirmek veya hayatında stresli olaylarla başa çıkmak için sağlıklı yollar bulmak gerekir.
 • Alkol alımını kısıtlayın:Sağlıklı yetişkinler için, bir içki kadın ve 65 yaş üstü erkekler için Kalp krizi riskini arttırmak anlamına gelir ve en fazla içki erkeklerde 65 yaş sonrasında daha tehlikeli olmaktadır.

 Önleme

Ölümcül bir rahatsızlık olan kalp krizini önlemek için adımlar atmaya asla geç kalmamalısınız. İşte kalp krizi önlemek için yollar:

 • İlaçlar:Size önerilen uygun ilaçlar sonraki kalp krizi riskini azaltmak ve hasarlı kalp fonksiyonuna daha iyi yardımcı olabilir. İlaçları nasıl ve ne sıklıkla alacağınız konusunda doktorunuza danışın.
 • Yaşam tarzı faktörleri:  Oluşan bazı rahatsızlıklar yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi sorunlar kalp krizine yol açabilir. stres ve kontrol koşulları, düzenli olarak egzersiz, sağlıklı bir diyet ile sağlıklı bir kiloyu korumak ve sigara içmemek kalbi korur.

 

KAYNAK

Heart attack

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ