Reklam
Reklam

Emzirme Hakkında Bilmek İstedikleriniz!

  • 28 Haziran 2016
  • 44 kez görüntülendi.

Emzirme Hakkında Bilmek İstedikleriniz!

Anne sütü yeni bebeğe sunabilecek en iyi besindir. Kanada Pediatri Derneği yaşamın ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslenmelerini önermektedir. Yaklaşık 6 aydan sonra bebeğinize ek gıdalar başlayabilirsiniz, ama çocuğunuzun anne sütünden mahrum kalmaması için 2 yaşına kadar emzirmek sağlığı için çok önemlidir.
Anne Sütü:
• Doğal ve benzersiz üretilen anne sütü her annenin bebeğine vermesi gereken mucizevî besindir. Yani anne sütü alan bebeğin yabancı alerjik maddeye maruz kalması olasılığı daha azdır.
• Hastalık önlemeye yardımcı antikorları ve diğer bağışıklık faktörleri içerir.
• Bebeğinizin ilk gıda ihtiyaçlarını karşılamak için doğru miktarda ve besin kalitesine sahiptir.
• Bebeğinizin sindirim sistemi üzerinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kabızlık veya ishal olma durumu azalır.

Emzirme bebeğin en iyi şekilde hayata başlangıcında en iyi yoldur. Bebeğinizin emzirme hakkını vermelisiniz.

Emziren anneler ne yemeli?

Emziren annelerin anne sütünün artması için besleyici gıdalar çeşitli yemekler ve bol miktarda sıvı almaları önemlidir. Emzirerek kalori yakarlar. Emzirirken süt, yumurta, fıstık ya da diğer gıdaları tüketirken dikkat etmeniz gerekir. Bazı gıdalardan kaçınarak çocuğunuzun alerjisini önleyebilirsiniz.
Emzirme sırasında diyet yapmaktan kaçınmalısınız.

Kolostrum nedir?

Kolostrum bebeğin doğduktan sonra ilk günlerinde üretilen ilk süttür. Bazı kadınlar için kalın ve sarımsı ve diğerleri için ince ve suludur. Kolostrum proteinler, vitaminler, mineraller ve sadece anne sütü bulunan enfeksiyonla savaşan antikorlar açısından çok zengindir.
Bu süt daha sonra beyaz olur. Bu süt bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Süt bebeğinizin doğumundan 72 saat içinde gelmediyse, doktorunuzla konuşmalısınız.

Foremilk ve hindmilk arasındaki fark nedir?

Her bir besleme başında süt foremilk olarak adlandırılır. Foremilk bebeğinizin sıvı ihtiyaçlarını karşılamak için sulu olması gerekir.
Besleme devam ederken, foremilk kademeli zengin yağ hindmilk ile değiştirilir. Hindmilk bebeğinizin açlığını giderir ve ihtiyacı olan kaloriyi sağlar.

Zamanı geldiğinde nasıl bir beslenme şekli olduğunu biliyor musunuz?

İlk başta, aç olduğunda onu nasıl besleyeceğiniz konusunda karar vermeniz gerekir. Önemli olan bir diğer konu hangi sıklıkla besleyeceğinizdir. 6 aydan küçük çocuklar genellikle, her 2 ila 3 saat kadar olabilir. Genellikle, 24 saatlik bir süre içinde 8 ila 12 kez emzirmeye bekleyebilirsiniz. Her bebeğe göre bu saat aralıklar değişme gösterebilir.
Bazen bebekler daha sık ve çok kısa süreler içinde beslenmek isterler. Bu “küme besleme” olarak adlandırılır. Genellikle akşamları daha çok olmaktadır. “Küme besleme”si normaldir ve bebeğinizin büyüme atağı geçiyor anlamına gelmektedir.

Bebeğimin beslenmesi iyi olup olmadığını nasıl anlarım?

O istediği sürece her meme istediğinde bebeğinizi beslemeniz gerekmektedir.
Bebeğiniz iyi zaman besleniyor:
• Beslendikten sonra çişini ve kakasını gün içerinde yapıyorsa beslenmesi iyi demektir.
• Göğüsleriniz emzirmeden sonra boş hissediyorsanız bebeğiniz besleniyordur.
• Bebeğinizin açlığa bağlı huysuzluğu ve ağlaması yoksa karnı iyi doyuyor demektir.
Bebeğimin yeterince yemek yediğini nasıl anlarım?
Bebeğiniz yeterince yemek oluyor size belirtileri şunlardır:
• 24 saatlik bir süre içinde altı veya daha fazla ıslak bezi.
• Sarı yumuşak dışkının olması gerekiyor. Her beslenmeden sonra kaka yapabilir. Birinci aydan sonra, dışkı olarak sık olmayabilir, ama yumuşak ve sarı olmalıdır.
• Kilo artışı normal bir şekilde seyreder.

Emzirme hakkında başka ne biliyoruz?

• Emzirmeden önce ellerinizi yıkayın.
• Çatlak bir memeyle karşılaşabilirsiniz. Emzirmeden sonra kurumaması için dikkatli olunuz. Kuruyan cilt çatlar ve inanılmaz bir ağrı verir. Ayrıca lanolin kremi uygulayabilirsiniz. Eczaneden bir lanolin ürünü satın alabilirsiniz.
• Meme ucuna sabun kullanmaktan kaçının. Sabun, göğüs uçlarını kurutur.
• Bazı kadınlarda memede şişme ve ağrı olabilir ve bazen ateşe neden ciddi bir bakteriyel enfeksiyonu olabilir. Eğer bu belirtiler varsa, doktorunuza görünün. Mastit antibiyotiklerle tedavi edilir. Tedavi sırasında emzirmeye devam edebilirsiniz.
Annelerin memeleri gergin ise ve uzun süre emzirilmediği zamanlarda göğüslerde dolmaya başlar. Bu durum oldukça acı verir. Nazikçe masaj veya elinizle veya bir göğüs pompası ile memeye iterek biraz süt sağmanız gerekir. Bu uygulama size yardımcı olacaktır.
Eğer zaman zaman beslenme sırasında bebeğinizden uzak olacaksanız size anne sütünü sağıp uygun koşullarda bebeğinize verebilirler. Sağılmış sütü de bebek, çocuk bakımı ise emzirme tutmak için bir yoldur. Merkezi ya da ev buzdolabı vardır emin olun. Anne sütü zaman beslenme kadar soğutulmuş tutulmalıdır.

Anne sütü nasıl saklanır?

Sağılmış sütün üzerinde mutlaka tarihi yazınız, Aynı zamanda anne sütü için bir cam şişe veya süt poşetlerinde ya da temiz bir kapta muhafaza edilmelidir. Cam ürünler süt kalitesini etkileyebilir. Çünkü bisfenol A (BPA) dan yapılmış plastik polietilen gibi ticari şişe gömlekleri olarak çanta, ve konteynerler tavsiye edilmez.
Anne sütü saklanabilir:
• Oda sıcaklığında (sıcaklık 25 ° C’de [77 ° F]) 6 ila 8 saat,
• Buzdolabında 5 gün öncesine kadar (° 4 altında bir sıcaklıkta C [ • Ayrı kapı, ya da bir buzdolabının dondurucu bölmesinde 3-6 ay
• Ayrı bir sandık tipi derin dondurucuya 6-12 ay (altındaki bir sıcaklıkta -20 ° C [-4 ° F]).
Bakterilerin oluşması ve besin zehirlenmesine neden olabilir. Çünkü soğutulmuş veya dondurulmuş anne sütü ile taze sütünü asla karıştırmayın.
Bebeğimin beslenmesi için sağılmış anne sütünü nasıl hazırlayabilirim?
• Buzdolabında dondurulmuş sütü çözülmesi için hazır oluncaya kadar orada tutun. Çünkü çözülme süt kalitesini etkileyebilir ve donmuş sütü mikrodalga da kullanmayın.
• Mutlaka anne sütünü temiz bir cam şişede saklayın.
• Biberonu ısıtırken sıcak bir kabın içine bırakmak en iyi yoldur. İstenilen sıcaklık bu şekilde hem steril olur hem de özelliğini kaybetmeden çocuğa verilebilir.
• Katmanlaşan anne sütünü karıştırmak için iyi yol şişenin çalkalanmasıdır.
• Her beslemeden sonra, kalan anne sütü kullanılmamalıdır.
• Tamamen çözülmüş ya da kısmen çözülmüş anne sütünü tekrar dondurmayınız.

Bebeğimin anne sütü dışında başka bir gıdaya ihtiyacı var mıdır?

Anne sütünde D vitamini küçük miktarda olduğundan, Anne sütüyle beslenen bebeklerin ek olarak D vitamini damlasına ihtiyacı vardır..
Hangi durumlarda bebeğinizi emzirmemek gerekir?
Nadiren emzirmek değil nedenleri vardır.
Eğer (özellikle siklosporin, metotreksat, bromokriptin, siklofosfamid, doksorubisin) kemoterapi alıyorsanız, yada uyuşturucu (özellikle PCP) kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun. Eğer tıbbi bir durum varsa veya reçeteli ilaçlar alıyorsanız, her zaman bebeğinizi emzirmeden önce doktorunuzla konuşun.

Bebeğinizi emziremezseniz onu ne ile besleyebilirsiniz?

Emzirme bir seçenek değilse, ilk 9 ila 12 ay mağaza satılan demir ile takviye edilmiş bebek formülünü kullanın.
• Formula olmalıdır inek sütü bazlı olmamalıdır.
• Konserve, buharlaştırılarak, tam yağlı süt (inek veya keçi) yapılmış ev yapımı formüller meme sütü ikamesi olarak tavsiye edilmez.
• Bebekler için beslenme eksik olduğu durumlarda soya, pirinç ya da diğer bitki esaslı içecekler, güçlendirilmiş olsa bile, bir anne sütü ikamesi olarak uygun değildir. Soya bazlı formülü alerjiye yakalanma riskine dair bir kanıt bulunmamaktadır.
• Soya bazlı bebek formülleri, sadece bebeğinizin galaktozemi veya (Bebeğinizin vücut basit şeker işler nasıl etkileyecek nadir bir bozukluk) varsa inek sütü bazlı formüle alternatif olarak kullanılması gereken mamalardır.
• Eğer çocuğunuz için en iyi hangi formülü olan mamalardan şüpheniz varsa doktorunuzla konuşun.
D vitamini bebek mamasına ilave edilir, formül ile beslenen çoğu bebeklerin bir ek d vitamini almalarına gerek yoktur. Ancak, kuzey topluluklarda formül ile beslenen bebeklerin yeterli D vitamini sağlamak için Nisan-Ekim arası 400 IU / gün ek D vitamini almalıdır.
Yaklaşık 6 ay emzirebiliyorsanız mutlaka anne sütünden şaşmayın.

Emzirme konusunda kısa bilgiler

Emzirme bebeğinizi beslemek için doğal bir yol olmasına rağmen, başlangıçta zor bulabilir. Bu normal bir durumdur ve birçok yönüyle deneyim yoluyla öğrenilebilir.
İlk emzirme uygulamaları hakkında doktor ya da ebeden yardım yapabilirsiniz Ayrıca emzirme danışmanı, halk sağlığı hemşiresi ve / veya emzirme koordinatörü ile temasa geçebilirsiniz.
Ek kaynaklar:
• La Leche Lig Kanada
• Sağlıklı Dönem Bebekler için Beslenme: Altı Ay Doğum gelen Öneriler
• Sağlıklı Dönem Bebekler için Beslenme: Altı 24 Ay dan Öneriler
• Video: bebekler için Anne sütü ve diğer içecekler (Kanada Diyetisyenler)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Popüler Konular
Günlük Burçlar
Kadın
SAÇ YAĞLANMASINA NE İYİ GELİR? Çoğu insan saç yağlanmasından muzdariptir. Ne yaparlarsa tapsınlar bir türlü yağlanmayı giderememiştir. İnsanların saçının bağlı bulunduğu kafa derisi gün içerisinde yağ üretir.  Ancak bazı bireylerde bu yağ oranı artışı çok daha fazla olur.  Saç kökünde...
Aşure Ayı ve Aşurenin Püf Noktaları Her ülkede birçok kültüre bağlı olarak dini değerler, inançlar veya ideolojik değişikliklere bağlı olarak bazı gün veya haftalar diğer günlere göre farklı olmaktadır. Bu gün veya haftalarda birçok kutlama veya anma etkinliği yapılıyor. Ve...
Mutfak Dekorasyon Fikirleri Evimiz hepimiz için huzur bulduğumuz yerdir. Gün içinde bir çok şey yaşarız ve gün sonunda da epey yorulmuş oluruz. Eve gelip stresimizi bir kenara atmak isteriz. Evde geçireceğimiz vakit süresince evimizin dekorasyon olarak da güzel olmasını, zevkimize...
Topuklu Ayakkabının Zararları Çoğu kadının en büyük aşkıdır topuklu ayakkabılar, bazı kadınlarında en büyük çilesi. Kimisi topuklu ayakkabı olmadan sokağa adım atmaz. Kimisi de topuklu ayakkabıyı mecbur kaldıkları için giyerler. Bu durum tercih ve beğeni meselesidir. Topuklu ayakkabının zararları nelerdir? Topuklu ayakkabı...
MENOPOZ DÖNEMİ   Menopoz, son adet döneminden sonra 12 ay süren adet döngüsü sonuna denir. Menopoz 40’lı ya da 50’li yıllarda gerçekleşebilir. Menopoz doğal bir biyolojik süreçtir. Menopoz, ya da “hayatın değişimi,” her kadın için farklıdır. Kadınların doğurganlık dönemi sona ermektedir....
Selülit Nedir?   Selülit uyluk, kalça, kalça ve karın üzerinde pütürlü, çukurlu et için kullanılan bir terimdir. Hücresel ciddi bir tıbbi durum değildir, ancak çirkin olabilir. Selülit uyluk ve kalçalarda etrafında en yaygın olanıdır, ama aynı zamanda göğüsler, alt karın ve...
EVDE SAÇ BAKIMI ve MASKELERİ Canlı, gür, sağlıklı saçlara sahip olmak için şampuanlara ve kremlere çok para harcarız ancak reklamlarda göründüğü gibi sonuçlar elde edemeyiz. Tabi reklamlarda müşterileri çekmek için tasarlanmış olduğundan kullanım ve sonuçları abartılı bir şekilde bizlere yansıtılması...
Sağlıklı tırnaklar için Yapılması ve yapılmaması gerekenler Bu yazımızda en dikkat çekici nokta tırnaklarınızı bakımlı tutmak için bilmeniz gereken budur. Tırnaklarınıza yakından göz atın. Onlar güçlü görünümlü ve sağlıklı mı? Yoksa olağan dışı renk değişiklikleri, ezik ya da bakımsız mı? Arzulanan tırnaklar Birçok...
2016 MAKYAJDA YENİ TRENDLER VE MODA RENKLER Bir kadın için makyaj vazgeçilmezdir. Sabah sıcacık yatağından on dakika erken kalkıp makyaj yapmayı asla atlamazlar. Her mevsimde ve her anda makyaj yapmayı asla unutmazlar.2016 ya girdiğimiz bu soğuk kış günlerindeyken, 2016 makyaj trendleri...
Makyaj yapmadan nasıl çekici ve güzel olunur? Bayanların seveceği bu makalemize dikkatle okumanızı öneririz. Daha çekici olmak istiyor, ama günlük hayatta makyaj uygulamak istemiyor musunuz? Yine de makyaj yapmayı tercih edenler olabilir. Ancak vaktiniz yoksa ve makyaj yapmak zor geliyorsa...