Reklam
Reklam

Dövme Bakımı Nasıl Olmalı?

  • 28 Temmuz 2016
  • 253 kez görüntülendi.

Dövme Bakımı Nasıl Olmalı?

Dövme yaptırmak çoğu insan için çılgınlık gibi görünse de aslında tam anlamıyla bir tutku.

Dövme yaptırma süreci itiraf etmeliyiz ki biraz acılı. Kolay değil iğnenin binlerce kez istediğiniz, hayal ettiğiniz şekli ya da yazıyı vücudunuza kazıması.

İğne darbelerine bağlı derinizin dövme bölgesi fazlaca hassaslaşma gösterecek ve orası açık bir yara haline gelecek. Bu yüzden mikrop kaptırmamanız ve dövmenizin bozulmaması için dövmeden hemen sonra dövme bakımınızı tam yapmalısınız.

Dövme sonrası o bölgeye ne kadar iyi bakarsanız dövmeniz o kadar canlı kalacak ve herhangi bir mikrop kapma durumu ile karşılaşmayacaksınız.  Bu yüzden dövme sanatçılarının önerdiği dövme bölgesine dövme yapıldıktan sonraki iki hafta boyunca antibiyotik içerikli Bepanthen gibi bir kremi 3 saatte bir uygulamak. Kremi sürmeden önce bir havlu peçete ile birlikte bol su ve Protex Antibakteriyel Sabununu ayrı bir şişede karıştırın ve krem sürmeden önce dövme bölgesini bu karışım ile temizleyin. Bu yara bölgesini her zaman temiz tutacağınız anlamını taşımakta.

Dövmeniz iyileşme sürecinde kaşıntı ile sizi karşı karşıya bırakacaktır. Bu süreçte dövmeniz kabuk ve deri bağlamaya başlar. Kaşımanız durumda bu bölge tekrar yara olabilir bu yüzden biraz sabır gerektiriyor.

Dövmenize başlarda en büyük zararı olacak şeylerden biri güneş ışığı. Dövmeciniz mutlaka size bu uyarıyı başta yapacaktır. Açık bir yara sayılan yeni bir dövme güneş ışığından zarar görür ve dövmenizi soldurabilir.

dövme bakımı nasıl olmalı

Yani kısaca dövme bakımını maddelendirirsek;

  • Dövme bölgenizi nemli tutun
  • Sürekli dezenfekte edin ve krem sürün (İlk 2 Hafta Boyunca)
  • Dövmenizi güneşten ve denizden uzak tutun (ilk 1 ay)
  • İyileşme sürecinde kaşıntı yapacak olan dövmenizi kaşımamak için direnin 🙂
  • Dövme yaptırdıktan sonraki bir hafta banyoda dövme bölgenizi streçle sarmanızı öneriyoruz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ