Reklam
Reklam

Çocuklarda Su Çiçeği

 • 24 Haziran 2016
 • 134 kez görüntülendi.

Çocuklarda Su Çiçeği

Suçiçeği (Varicella) varicella-zoster virüsünün yol açtığı ve, önlenebilir çocukluk enfeksiyonudur. Gençlerde en yaygın ve genellikle hafif, ama çocuğunuz için çok rahatsız edici olabilir. Ergenlerde ve yetişkinlerde, suçiçeği görülebilir.

Lösemi rahatsızlığı olan çocuklarda ya da bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda bu bulaşıcı hastalık oldukça tehlikelidir.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir?

 • Suçiçeği ateş ile başlar , ağrı ve sancıları da olabilir.
 • 1 ya da 2 gün içinde çocuğunuzda döküntüler oluşabilir. Döküntü genellikle kaşıntılı ve çocuğunuzun rahatsız olmasına sebep olur. Vücudun aşağı tarafı kollar ve bacaklar üzerine hızla yayılan, saç diplerinde ve yüzde belirir.  Noktaların küçük su kabarcıkları dönüşmesi gibi düz pembe noktalar halinde oluşmaya başlar. Yeni noktaların diğerleri kabarcıklara dönüşür. Bazı çocuklarda sadece birkaç tane olurken kimi çocukta ise 50 tanesi kabarcıklar oluşabilir. 4 ya da 5 gün içinde bu kabarcıklar söner ve kabuklanmaya başlar.
 • Çoğu çocuk bu dönemde iştahını kaybeder ve ilk birkaç gün boyunca bir baş ağrısı şikayeti ile yakınır.

Su Çiçeği Nasıl Vücutta Yayılır ve Bulaşır?

Suçiçeği çok kolay yayılır. Önce döküntü belirir 2 gün de bu döküntüler tüm vücuda yayılır. Sonra tüm kabarcıklar kabuklaşır.

 • Virüs burun veya ağız yoluyla vücuda girer. Genellikle 2 ila 3 hafta virüslü bir kişi ile temastan sonra gelişir.
 • Özellikle hava yoluyla yayılır. Virüs birkaç saat boyunca havada yaşayabilir. Bu virüslü bir kişi ya da suçiçeği geçiren birisinin yanında ya da bir odada kalarak virüs bulaşır.
 • Ayrıca virüs ile doğrudan temas yoluyla insandan insana bulaşır. Eğer bir kabarcık veya blister sıvı veya ıslak kabuğa dokunduğunuzda suçiçeği virüsü alabilirsiniz.
 • Suçiçeği geçiren hamile bir kadın doğumdan önce bebeğine bulaştırabilir.

Evde yaşayan çocuklarından birinde suçiçeği varsa, muhtemelen evdeki diğer üyelere de yayılacaktır.

Suçiçeği virüsü levhalar, eşyalar veya oyuncak gibi nesneler üzerinde yaşayamaz.

su çiçeği belirtileri

Su Çiçeği Kalıtsal Rahatsızlıklar Yaratırmı?

 • Doğumdan önce annelerinden suçiçeğine yakalanması bebeklerde oluşan cilt izleri, göz problemleri, beyin hasarı, kol ve bacaklarda oluşan doğum kusurları ile doğmuş olabilir.
 • Suçiçeği ergenlere ve yetişkinlere, çok şiddetli, hatta hayatı tehdit edebilir. Yaşamın ilk ayında bebeklerde olabilir ve zayıf bir bağışıklık sistemine sahip herkes için suçiçeği tehlike oluşturabilir.
 • Suçiçeği olan çocuklar akciğer enfeksiyonu( pnömoni )yaşayabilir veya beyin iltihabı oluşabilir.
 • Kabarcıklar enfekte olabilir bakteri ve virüsler yayılabilir. Bu yaşam boyu izlere yol açabilir. Bazı enfeksiyonların çoğu önemsizdir ve kendi başlarına açık olsa da cilt hastalıklarına sebep olmazlar. Bazı enfeksiyonlar ciddi bir

Suçiçeği Kaç Kez Geçirilir?

Çoğu durumda, çocuklarınızda sadece bir kez suçiçeği ile karışılabilirsiniz. Bir ömür boyu bağışıklık kazanırlar. Ancak nadir durumlarda, suçiçeği tekrarlayabilir.

Zona Nedir?

Zona suçiçeği gibi görünür ve aynı virüse neden olur. Ama genellikle ağrıya sebep olmazlar.Vücudun sadece bir bölümünde görünür.

Suçiçeği Nasıl Tedavi Edilir?

 • Çocuğunuz suçiçeği olduysa, aspirin [asetilsalisilik asit (ASA)] veya aspirin içeren herhangi bir ürün vermeyin. Aspirin Reye sendromu yakalanma riskini artırır. Bu ciddi hastalık karaciğer ve beyine zarar verebilir. Çocuğunuzun ateşini kontrol etmek istiyorsanız parasetamol ,Tylenol, Tempra, Panadol ve diğerlerini kullanın.
 • Çocuğunuzun vücutta oluşan kabarcıkları kaşımamasına dikkat edin. Kaşıma cilt içinde oluşan bakterilerden dolayı enfeksiyona neden olabilir.  Doktorunuz kaşıntı azaltmak için bir krem önerebilir.
 • Ciddi hastalığı olan ve  suçiçeği olan bebekler, gençler veya yetişkinlerde  antiviral ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Su Çiçeğinde Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

 • Ateş ilk birkaç gün sonra gelişir. 3 günden sonra ateş azalır.
 • Çocuğunuzda yüksek ateş varsa veya ağız içinde birçok noktalar varsa doktorunuza götürmelisiniz.
 • Ağızda oluşan noktalar, kırmızı renkte ya da çok acıdığında doktora götürülmelidir. Çocuğunuza antibiyotik ihtiyacı olacağını doktorunuz size önerecektir.

Suçiçeği Geçiren Çocuk Kreşe ya da Okula Gidebilir Mi?

Suçiçeği geçiren çocuğunuzu okul ve gündüz bakım merkezlerine göndermemeniz gerekir. Döküntüler belireceğinden ve ateş olabileceğinden 5 gün boyunca evden dışarı çıkılması pek önerilmez. Hedef,  bu hastalıktan diğer çocukları korumaktır. Ne yazık ki, bu hastalığın yayılmasını bu şekilde engelleyebiliriz.

Ciltte döküntü belirir ve döküntü ortaya çıkmadan önce 12 ila 24 saat arasında Suçiçeğinin en bulaşıcı dönemi 1 ila 2 gün arasıdır. Bu döküntü doğrudan temas yoluyla değil, hava yoluyla yayılır. Çocuğunuz bir çocuğun suçiçeği olduğu dönemde yanında ise artık onu uzaklaştırmak bir işe yaramaz suçiçeği virüsü çoktan diğer çocuğa bulaşmıştır.

Hafif vakalarda yani ateşi ve döküntüsü az ise çocukların düzenli faaliyetlerine katılması için izin verebilirsiniz. Eğer çocuk bakımı merkezlerine ya da okula gitmek isterse müsaade edebilirsiniz.

Hamilelere Su Çiçeği Bulaşırsa Ne Olur?

Hamile kadınlarda şiddetli suçiçeği gelişebilir. Çoğu yetişkin kadın zaten kendi kanındaki  antikor ile suçiçeğine karşı korunma altındadır.

Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ve suçiçeği olma olasılığınız varsa aşı olmanız gerekir.  Eğer suçiçeğine maruz kaldıysanız, hemen doktorunuzu arayın.

Doktorunuz size ciddi bir enfeksiyona yakalanma riskini önlemeye yardımcı olmak için enjeksiyon önerilebilir.

Eğer gebeliğin erken suçiçeği yakalama riskini arttırır. Bu durum bebeğinize %2 zarar verebilir.

Çocuğumu Su Çiçeğinden Nasıl Koruyabilirim?

Çocuğunuzu suçiçeğinden korumak için mutlaka aşı yaptırmanız gerekir.

Çocuğunuz henüz aşı olmadıysa ve başka bir çocukta suçiçeği virüsü var ise suçiçeğine yakalanma riski daha çok artar.

Çocuğunuzda bağışıklık sistemi bozukluğu varsa  ve suçiçeği  olan birisiyle  temas halinde olursa, hemen doktorunuzu arayın.

 

http://www.caringforkids.cps.ca/handouts/chickenpox

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Popüler Konular
Günlük Burçlar
Kadın
SAÇ YAĞLANMASINA NE İYİ GELİR? Çoğu insan saç yağlanmasından muzdariptir. Ne yaparlarsa tapsınlar bir türlü yağlanmayı giderememiştir. İnsanların saçının bağlı bulunduğu kafa derisi gün içerisinde yağ üretir.  Ancak bazı bireylerde bu yağ oranı artışı çok daha fazla olur.  Saç kökünde...
Aşure Ayı ve Aşurenin Püf Noktaları Her ülkede birçok kültüre bağlı olarak dini değerler, inançlar veya ideolojik değişikliklere bağlı olarak bazı gün veya haftalar diğer günlere göre farklı olmaktadır. Bu gün veya haftalarda birçok kutlama veya anma etkinliği yapılıyor. Ve...
Mutfak Dekorasyon Fikirleri Evimiz hepimiz için huzur bulduğumuz yerdir. Gün içinde bir çok şey yaşarız ve gün sonunda da epey yorulmuş oluruz. Eve gelip stresimizi bir kenara atmak isteriz. Evde geçireceğimiz vakit süresince evimizin dekorasyon olarak da güzel olmasını, zevkimize...
Topuklu Ayakkabının Zararları Çoğu kadının en büyük aşkıdır topuklu ayakkabılar, bazı kadınlarında en büyük çilesi. Kimisi topuklu ayakkabı olmadan sokağa adım atmaz. Kimisi de topuklu ayakkabıyı mecbur kaldıkları için giyerler. Bu durum tercih ve beğeni meselesidir. Topuklu ayakkabının zararları nelerdir? Topuklu ayakkabı...
MENOPOZ DÖNEMİ   Menopoz, son adet döneminden sonra 12 ay süren adet döngüsü sonuna denir. Menopoz 40’lı ya da 50’li yıllarda gerçekleşebilir. Menopoz doğal bir biyolojik süreçtir. Menopoz, ya da “hayatın değişimi,” her kadın için farklıdır. Kadınların doğurganlık dönemi sona ermektedir....
Selülit Nedir?   Selülit uyluk, kalça, kalça ve karın üzerinde pütürlü, çukurlu et için kullanılan bir terimdir. Hücresel ciddi bir tıbbi durum değildir, ancak çirkin olabilir. Selülit uyluk ve kalçalarda etrafında en yaygın olanıdır, ama aynı zamanda göğüsler, alt karın ve...
EVDE SAÇ BAKIMI ve MASKELERİ Canlı, gür, sağlıklı saçlara sahip olmak için şampuanlara ve kremlere çok para harcarız ancak reklamlarda göründüğü gibi sonuçlar elde edemeyiz. Tabi reklamlarda müşterileri çekmek için tasarlanmış olduğundan kullanım ve sonuçları abartılı bir şekilde bizlere yansıtılması...
Sağlıklı tırnaklar için Yapılması ve yapılmaması gerekenler Bu yazımızda en dikkat çekici nokta tırnaklarınızı bakımlı tutmak için bilmeniz gereken budur. Tırnaklarınıza yakından göz atın. Onlar güçlü görünümlü ve sağlıklı mı? Yoksa olağan dışı renk değişiklikleri, ezik ya da bakımsız mı? Arzulanan tırnaklar Birçok...
2016 MAKYAJDA YENİ TRENDLER VE MODA RENKLER Bir kadın için makyaj vazgeçilmezdir. Sabah sıcacık yatağından on dakika erken kalkıp makyaj yapmayı asla atlamazlar. Her mevsimde ve her anda makyaj yapmayı asla unutmazlar.2016 ya girdiğimiz bu soğuk kış günlerindeyken, 2016 makyaj trendleri...
Makyaj yapmadan nasıl çekici ve güzel olunur? Bayanların seveceği bu makalemize dikkatle okumanızı öneririz. Daha çekici olmak istiyor, ama günlük hayatta makyaj uygulamak istemiyor musunuz? Yine de makyaj yapmayı tercih edenler olabilir. Ancak vaktiniz yoksa ve makyaj yapmak zor geliyorsa...