Reklam
Reklam

Çikolatanın Faydaları ve Zararları

  • 14 Aralık 2015
  • 587 kez görüntülendi.

ÇİKOLATANIN FAYDALARI VE ZARARLARI

çıkolatanın faydaları ve zararları 2

Çikolata hepimizin vazgeçilmezi. Çikolatanın faydaları ve zararları hakkında merak ettiklerinizin yanıtlarını bulmaya çalıştık.

Çikolata özellikle çocukların büyük zevkle yediğini ve yetişkinlerinde mutluluk hormonlarını harekete geçirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çikolatanın ana maddesi kakaodur. Kakao ikiçenekliler sınıfında bulunur. Kakao Amazon ve orinoco ırmaklarının çevresinde yetiştirilmektedir. Kakao ağacı yağmuru ve ılıman havayı sever. Kakaonun en büyük üreticisi %40’lık bir oranla Fildişi sahillerine aittir.

Kakaonun içeriğinde bulunan flavonal Beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Yaşlılıkta görülen bunama ve hafıza kaybının önüne geçmektedir. Çikolatanın antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerinin vücuda girmesini engeller.

Çikolatanın faydalarından en büyüğü kalp krizi riskini büyük oranda azaltmasıdır. Çikolata damar hastalıklarının da ilacıdır. Çikolata kötü kolesterolü de düşürmede oldukça etkilidir. Kanda bulunan iyi kolesterolü de normal seviyede tutmaktadır.

Çikolatanın içeriğinde yer alan azot, lif ve yağ zihin açıcı özelliğine sahiptir.

Çikolata insan bünyesine enerji verir.

Çikolatanın en büyük yararlarından biride sinir sistemini yumuşatarak en gergin anlarımızı bile sakinleştirmeye yardımcıdır. Yani strese karşı çikolata tüketin diyebiliriz.

Düzenli çikolata tüketen kişilerde inme riski tüketmeyenlere göre daha az inme problemleriyle karşılaştıkları gözlemlenmiştir.

Genel olarak çikolata cilt güzelliğine de katkıda bulunur. Cildi güzelleştirmek için çeşitli çikolata maskeleri hazırlanmaktadır.

İçinde lif barındıran besinler böbrekler içinde çikolata faydalıdır. Çikolatanın içinde bulunan lifte böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Böbreklerde kum taş görünme riskini azaltır. Böbrekte oluşan taşları ve kumları da dökmeye yardımcı olur.

Beyne kan akışının çikolatayla düzgün bir şekilde gerçekleştiğinden bahsetmiştik. Bu sebepten dolayı görme yeteneği de çikolatayla gelişir.

Çikolatanın Zararları:

Her türlü besini fazla tüketmek vücut sağlığı için zararlıdır. Çikolatayı fazla tüketmek kilo almaya neden olur.

Allerjiye eğilimli bünyelerde fazla çikolata tüketmek büyük ölçüde alerjiye sebep olur. Çocuklarda oluşan çikolata alerjisi olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Çocuklara çikolata tüketmeleri mutlaka anne ve babaların gözetiminde olmalıdır.

Gün içerisinde sürekli çikolata yemek çikolataya olan bağımlılığı arttırır. Çikolatayı aşırı tüketmek  sağlığa zararlıdır.

Çikolatayı yerken diş sağlığımızı da unutmamak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ