Reklam
Reklam

Bir Çocuk Nasıl Değerli Hissettirilir?

 • 02 Haziran 2017
 • Bir Çocuk Nasıl Değerli Hissettirilir? için yorumlar kapalı
 • 0 kez görüntülendi.

Bir Çocuk Nasıl Değerli Hissettirilir?

 

Bir çocuğu değerli hissettirmenin tek bir doğru yolu yoktur. Bir çocuğun saygıyla muamele görmesi ve bir yetişkin düşünce, duygu ve deneyimlere gerçek bir ilgi gösterdiği takdirde, kendisini değerli hissedecektir. Sağlıklı sınırların geliştirilmesi ve çocuklar ile tutarlı olması onların değerli olma hissini beslemeye hizmet eder.

Çocuğunuza Saygılı Davranmak

Birlikte vakit geçirmek Bu temel etken, bir çocuğun kendisini bir birey olarak değer verdiğini hissetmek için öğreten bir yapı taşıdır. Çocuğunuzla birlikte özel vakit geçirmenin yollarını bulun. Bu saygı yakınlığı artırır ve çocuğunuzun ne istediğini ve daha fazla öğrenmenizi sağlar.

 • Birlikte geçirilen zaman, yürüyüşe çıkmak, ufak atıştırmalık paylaşmak veya birlikte favori bir yere gitmek gibi basit olabilir.
 • Sizinle yalnız zaman geçirmek rahat hissettiğinde, çocuğunuzun ihtiyaçlarıyla yaklaşması daha muhtemeldir.

 

Çocuğa onları sevdiğinizi bildirelim. Çocuklar, yaşantılarında yetişkinler tarafından sevildiklerini güvence altına almalıdır. Bu aşk koşullara dayanmamalıdır. Unutmayın ki aşk yargılayıcı değildir ve şartsızdır.

 • Boşanmış ebeveynlerin çocukları bazen ebeveynlerinin sevgisine sahip olduklarının ek onayına ihtiyaç duyarlar.
 • Çocuğunuzun başarılarından gurur duyabilirsiniz, ancak çocuğunuza evinizi mükemmel bir rapor kartı getirip getirmemelerine bakılmaksızın sevdiğinizi bildiğinizden emin olun.

 

 

Düzenli sohbetler yapın Bir çocuğa günlük aktiviteler hakkında konuşmak, onların hayatını önemsediğini bilmelerini sağlar. Bir yetişkinle sohbet etmek, çocuğa olgunlaşma olumlu gelebilir. Görüşmenizi desteklemek için çeşitli sorular ekleyin.

 • Çocuğunuzun nasıl yorumlanacağını bilmediği retorik sorulardan kaçının.
 • Bunun yerine, açık uçlu soruları olabildiğince sık kullanınız; bu da, çocuğun, söylemek zorunda olduklarınızla ilgilendiğinizi bilmesini sağlar. Açık uçlu sorular genellikle Kim, Ne, Nerede, Ne Zaman, Neden veya Nasıl ile başlar.

 

Bir çocuğun konuşmalarını konuşma genişleticileri kullanarak cesaretlendirin. Çocuklar, yardım almadan kendilerini ifade etme becerilerine sahip olamazlar. Bir çocuğun deneyimini sizinle paylaşmasını isterseniz, “Sonra ne oldu?” Gibi sorular sorarak ona destek olun.

 • Çocuğunuzu, deneyimiyle paylaşmaya devam etmeye davet ederseniz, onun kişisel perspektifini değerlendireceğinizin farkına varmasına izin verecektir.

 

 

Duygularını doğrulayın Anlamadığınız ya da kabul etmediğiniz duyguları olsa bile kulak verin.  Bu, çocuğun perspektifinin önemli olduğunu ve dinlemeye değer olduğunu düşündüğünüzü bilmesini sağlar. Onların yaptıklarını hissettirdikleri için sorun olmadığını açıkça belirtin.

 • İstediğini yapmazken duygularını doğrulayabilirsiniz.

 

 

Çocuğa saygı gösterin. Çocuğunuzun günlerinin hikayesini paylaşmasını dinlerken veya birlikte özel vakit geçirirken, çocuğunuzu onlara saygı gösteriyorsunuz demektir. Onların vereceği cevaplarda acele etmeyin. Meşgul olsanız bile onun size anlattıklarını saygı ile karşılayın ve dinleyin. Çocuğunuza değer verdiklerini öğretmek için, onlarla geçirilen zamanın önceliğini seçtiğinizi düşünmelerine izin verin.

 • Çocuğunuzun sorularını kendi kendilerine cevaplamasına izin verin. Çocuğunuzun konuşmalarında “boşlukları doldurmak “tan kaçınmaya çalışın. Örneğin, çocuğunuz için “Hayır, Jack patlamış mısırdan hoşlanmaz, patlamış mısırdan hoşlanmaz” gibi bir soruya cevap vermeyin. Bunun yerine, Jack’e dönüp ona sor: “Jack, arkadaşının annesi patlamış mısır isteyip istemediğini bilmek istiyor.”
 • Küfür etmekten kaçınmak ve terbiyesizce konuşmak, diğer saygı unsurlarıdır.

 

 

Çocuğun yeteneklerine saygı gösterin. Çocuğunuzun yeteneklerini önemsediğinizi hissettirin. Örneğin, 3 yaşındaki bir çocuğa, kendisi için zaman ayırmasına izin verin.

 • Çocuğunuz için zaman içinde bir şeyler yapmak, çocuğun kendisi ile ilgili düşüncesinde çaresizlik hissini güçlendirir.
 • Çocuk gelişiminin tipik fikirlerinde kültürel farklılıklar olduğunu unutmayın ve bu farklılıklara saygı göstermeye dikkat edin. Örneğin, bazı kültürler çok genç yaşta gümüş yemeklerle yemek yemeyi öğretirken, bazıları elleriyle yemek yemeye devam ediyor.

 

Çocuğun hatalarından dolayı öğrenmesine izin verin. Bağımsızlığı öğretmek, daha yüksek bir hata olasılığına izin vermek demektir. Bu, yeni bir öğrenmenin doğal bir sonucudur. Küçük çocuklar somut düşünür olduğundan, bir eylemi takip eden doğal sonuçları öğrenmek öğrenme gelişiminin önemli bir parçasıdır.

 • Çocuğunuzu kendi seçimlerini yapmaları için onlara güvendiğinizi ve hatalarından öğrendiğinizi göstermek, bağımsızlıklarına değer verdiğinizi vurgular.
 • Öğrenmelerinin sonuçlarında fiziksel ya da duygusal güvenliğinde aşırı zararlı etkileri olmayacağından emin olun. Örneğin, yeğeniniz caddeyi geçmeden önce iki yoldan da öğrenmeyi öğreniyorsa, açıkça onu meşgul kavşaklardan korumak isteyeceksinizdir. Bununla birlikte, sizinle birlikte geçmeden önce her iki yönden de bağımsız olarak pratik yapmasına izin vermek iyi bir fikirdir.

 

Çocuklarınıza seçenekler verin Çocuğunuzun gerçek seçimleri olmasına izin vermek, tercihlerini değer verdiğinizi bildirmesine yardımcı olmanın önemli bir parçasıdır. Sağladığınız seçenekler aynı derecede geçerli seçimler olmalıdır. Yani karşılamak imkânsız olan veya çocuğun seçmeyeceğinden emin olduğunuz seçenekler sunmayın. Bunun yerine mümkün olduğunda bir dizi seçenek sunun.

Kendiniz seçmemeniz için seçimler yapmak, çocuğunuzda bağımsızlığa teşvik eder.

 

Onların tuhaflıklarına ve kişiliklerine saygı gösterin Çocuğunuz boş bir plak değildir. Onlar kendi özelliklerine sahip eşsiz bir insandır. Çocuğunuza öğüt verebilirsiniz, ancak onları değiştirmeye çalışmayın.  Örneğin, oğlunuz düzenli sporlardan hoşlanmıyorsa, onu zorla çalıştırmayın. Onun yerine egzersiz yapmanın onun için bir yolunu seçmesine izin verin. Ya da kız kardeşiniz otistikse sakatlığını kamusal alanda gizlemesini ve kendisinin saklamasına izin vermeyin.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Popüler Konular
Günlük Burçlar
Kadın
SAÇ YAĞLANMASINA NE İYİ GELİR? Çoğu insan saç yağlanmasından muzdariptir. Ne yaparlarsa tapsınlar bir türlü yağlanmayı giderememiştir. İnsanların saçının bağlı bulunduğu kafa derisi gün içerisinde yağ üretir.  Ancak bazı bireylerde bu yağ oranı artışı çok daha fazla olur.  Saç kökünde...
Aşure Ayı ve Aşurenin Püf Noktaları Her ülkede birçok kültüre bağlı olarak dini değerler, inançlar veya ideolojik değişikliklere bağlı olarak bazı gün veya haftalar diğer günlere göre farklı olmaktadır. Bu gün veya haftalarda birçok kutlama veya anma etkinliği yapılıyor. Ve...
Mutfak Dekorasyon Fikirleri Evimiz hepimiz için huzur bulduğumuz yerdir. Gün içinde bir çok şey yaşarız ve gün sonunda da epey yorulmuş oluruz. Eve gelip stresimizi bir kenara atmak isteriz. Evde geçireceğimiz vakit süresince evimizin dekorasyon olarak da güzel olmasını, zevkimize...
Topuklu Ayakkabının Zararları Çoğu kadının en büyük aşkıdır topuklu ayakkabılar, bazı kadınlarında en büyük çilesi. Kimisi topuklu ayakkabı olmadan sokağa adım atmaz. Kimisi de topuklu ayakkabıyı mecbur kaldıkları için giyerler. Bu durum tercih ve beğeni meselesidir. Topuklu ayakkabının zararları nelerdir? Topuklu ayakkabı...
MENOPOZ DÖNEMİ   Menopoz, son adet döneminden sonra 12 ay süren adet döngüsü sonuna denir. Menopoz 40’lı ya da 50’li yıllarda gerçekleşebilir. Menopoz doğal bir biyolojik süreçtir. Menopoz, ya da “hayatın değişimi,” her kadın için farklıdır. Kadınların doğurganlık dönemi sona ermektedir....
Selülit Nedir?   Selülit uyluk, kalça, kalça ve karın üzerinde pütürlü, çukurlu et için kullanılan bir terimdir. Hücresel ciddi bir tıbbi durum değildir, ancak çirkin olabilir. Selülit uyluk ve kalçalarda etrafında en yaygın olanıdır, ama aynı zamanda göğüsler, alt karın ve...
EVDE SAÇ BAKIMI ve MASKELERİ Canlı, gür, sağlıklı saçlara sahip olmak için şampuanlara ve kremlere çok para harcarız ancak reklamlarda göründüğü gibi sonuçlar elde edemeyiz. Tabi reklamlarda müşterileri çekmek için tasarlanmış olduğundan kullanım ve sonuçları abartılı bir şekilde bizlere yansıtılması...
Sağlıklı tırnaklar için Yapılması ve yapılmaması gerekenler Bu yazımızda en dikkat çekici nokta tırnaklarınızı bakımlı tutmak için bilmeniz gereken budur. Tırnaklarınıza yakından göz atın. Onlar güçlü görünümlü ve sağlıklı mı? Yoksa olağan dışı renk değişiklikleri, ezik ya da bakımsız mı? Arzulanan tırnaklar Birçok...
2016 MAKYAJDA YENİ TRENDLER VE MODA RENKLER Bir kadın için makyaj vazgeçilmezdir. Sabah sıcacık yatağından on dakika erken kalkıp makyaj yapmayı asla atlamazlar. Her mevsimde ve her anda makyaj yapmayı asla unutmazlar.2016 ya girdiğimiz bu soğuk kış günlerindeyken, 2016 makyaj trendleri...
Makyaj yapmadan nasıl çekici ve güzel olunur? Bayanların seveceği bu makalemize dikkatle okumanızı öneririz. Daha çekici olmak istiyor, ama günlük hayatta makyaj uygulamak istemiyor musunuz? Yine de makyaj yapmayı tercih edenler olabilir. Ancak vaktiniz yoksa ve makyaj yapmak zor geliyorsa...