Reklam
Reklam

Bebeklerin ve Çocukların İşitme Kaybı

 • 17 Mayıs 2016
 • 49 kez görüntülendi.

Bebeğinizin İşitmesi

İşitme dili, okuma-yazma ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Bazı bebekler işitme sorunları ile doğarlar. En sık görülen işitme kaybı durumu yeni doğan bebeklerde görülmektedir. Yeni doğan bebeklere işitme taraması yapılmaktadır.

Yaklaşık 1000 bebekten 20 si işitme kaybıyla doğar.  Çoğu işitme engelli çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi için gerekli ek desteğe ihtiyaç duyarlar.

bebeklerde işitme kaybı

İşitme problemleri nasıl teşhis edilir?

Çok erken yaşta işitme kaybı tespit etmek için bir kaç yol vardır. Oto-akustik emisyon (OAE) testi en yaygın olanı (ve yeni doğan işitme tarama programlarında kullanılan ilk) ‘dır. Uzman bebeğinizin kulağına bir ses gönderir, küçük bir mikrofon koyar. Bu ses yankı yaparak geri gelir. Bilgisayar kayıtları bebeğin sesleri duyup duymadığını kontrol eder. Bu işitme tesri sadece 10 ila 15 dakika sürer. Bu uygulama bebeğiniz doğduktan sonra hastaneden ayrılmadan önce bile yapılabilir.

Uzmanlar tüm yeni doğanların işitme testine tabi tutulmaları gerekir. Birçok ebeveyn bu durumu ciddiye almalı ve yeni doğan bebeklerine mutlaka bu testi yaptırmaları gerekir. Erkenden işitme kaybı teşhisi konulan bebeklerin tedavisine başlanmalıdır.

Bir çocuğun işitme sorunu olduğu bazı belirtileri nelerdir?

Yenidoğan işitme taraması ve özel testler olmaksızın, işitme kaybının belirtileri bulmak çok zor olabilir. Bazen işitme kaybı olan bebekler ve çocuklar çok uyanık görünürler. Ama aslında çevrelerinde olup biteni dudak okuma sayesinde anlayabilirler. Eğer işitme sorunu şüpheniz varsa veya aşağıda listelenen belirtilerden herhangi birini fark ederseniz işitme testi hakkında sorabilir. En kısa sürede doktorunuzdan randevu alabilirsiniz.

Bebekler ve küçük çocuklar

 • Çocuğunuzu doktora götürdüğünüzde yeni doğan olarak bir işitme testi isteyin.
 • Bebeğinize karşı dikkatli olunuz. Örneğin bir kapı zili, telefon sesi, havlayan köpek gibi seslere verdiği tepkileri gözlemleyiniz.
 • 3-4 ay sonra sese doğru başını çevirir. 9 aydan sonra ise konuşulan kelimelerin çoğunu çıkarmaya başlar.
 • Sık kulak enfeksiyonları işitme kaybına neden olmaktadır. Kulaklarından sıvı boşaltılır ya da antibiyotik tedavisi ile tedavi ettirilir.
 • Anne-baba çocuğa karşı konuşurken düzgün cümleler kurması gerekir. (örneğin, “ayakkabılarını getir.”, gibi) Konuşma şekli ve düzgünlüğü çocukların konuşmaya geçmesinde yardımcıdır.
 • Daha sonra her zamankinden daha iyi bir konuşma başlar.
 • İşitme kaybı olan çocuklar genellikle yüksek sesle konuşur.

çocuklarda işitme kaybı

Okul öncesi ve Okul Sonrası Çocuklarda İşitme

 • Çocuklar her zamankinden daha sonra konuşmaya başlar, ya da anlamak zordur.
 • Konuştuğu kelimeleri genellikle sıkça tekrar eder.
 • Yüksek sesle konuşur ya da televizyon veya radyoda sesini açar.
 • Basit talimatları takip eder. Örneğin “dişlerini fırçala ve sonra yüzünü yıka.”gibi.
 • Özellikle bir grup ya da çocuk bakımı veya okul gibi gürültülü bir ortamda çocuğunuz daha temkinli durur ve sürekli olanları izler. Kendisinin uygun gördüğü bir andada konuşmaya başlar.
 • İşitme Kaybı olan çocukların özel eğitimli okullarda her şeyi daha iyi öğrenme şansı olabilir.
 • Aynı yaştaki diğer çocuklara oranla daha çok, hayal kırıklığına uğradığını düşünür.
 • Yüksek sesle konuşur, ya da başkalarını rahatsız edici bir şekilde televizyonun ya da radyonun sesini açar.

Unutmayın, işitme kaybı belirtileri tespit etmek zor olabilir. İşitme kaybı aylarca, hatta yıllarca mevcut olabilir.. Küçük çocuklar çok az duyabilirler ancak başka bir herhangi bir sorun hissediyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

İşitme sorunları olan çocukların diğer çocuklarla aynı şekilde gelişimini nasıl sağlayabiliriz?

Bu sorunun teşhisi ne kadar erken olursa tedavisi de buna bağlı olarak erken olur. Özellikle 2 yıl sonra teşhis edilen çocukların yaşla alakalı dil, konuşma ve okuma-yazma ile bazı sorunlarının olması muhtemeldir. Çocuk konuşmaya başladıktan sonra özellikle işitme kaybı, oluşursa çocuğunuzun dil gelişimi daha az etkilenmiş olabilir.

Çocuğun okuldaki başarısı, okuryazarlığı ve okuması etkili yazabilmesi iyi işitmeyle bağlantılıdır. Beyindeki işitme ve konuşma merkezlerine bağlı olarak her çocuk farklılıklar gösterir. Çocukların konuşabilmeleri için, duymaları gerekir. Duymak ve konuşmak çocukların okuma ve daha kolay yazması için çok önemlidir.

Yaşamın ilk birkaç ayı beynin konuşma ve dil alanı geliştirmek için kritik öneme sahiptir. Çalışmalar bir bebeğin daha önce dil becerilerinin oluşması gerekir. Bunun içinde iyi duymaları gerekir. Erken teşhis edilip Sağır çocuklara doğru tür tedaviyle diğer çocuklar ile beraber yani kendi yaş gruplarıyla iletişim halinde olurlar.

Böyle dijital işitme ve koklear implant gibi teknolojiler, hatta tamamen sağır çocukların duymasına ve düzgün konuşmalarına yardımcı olur..

Yeni doğan bebekler bile işitme cihazları ile donatılmış olabilir. Koklear implant ameliyatı için ideal zaman bir yaş öncesidir. Bu ameliyat gençlerde ve küçük bebeklerde de yarar sağlamaktadır.

Bebeğinizin işitmediğini düşünüyorsanız ne yapabilirsiniz?

Bebeğinizin işitme ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzla konuşun. Doktorunuz ofisinde işitme kaybı teşhisi mümkün olmayabilir. Çocuğunuzun işitme testi için ve bir sorun olup olmadığını söyleyebilmek için merkeze sevk edilebilir. Hatta yeni doğan bebeklerin kolaylıkla test edilebilmeleri mümkündür.

 

Kaynak

Bebeklerde ve Çocuklarda İşitme

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Popüler Konular
Günlük Burçlar
Kadın
SAÇ YAĞLANMASINA NE İYİ GELİR? Çoğu insan saç yağlanmasından muzdariptir. Ne yaparlarsa tapsınlar bir türlü yağlanmayı giderememiştir. İnsanların saçının bağlı bulunduğu kafa derisi gün içerisinde yağ üretir.  Ancak bazı bireylerde bu yağ oranı artışı çok daha fazla olur.  Saç kökünde...
Aşure Ayı ve Aşurenin Püf Noktaları Her ülkede birçok kültüre bağlı olarak dini değerler, inançlar veya ideolojik değişikliklere bağlı olarak bazı gün veya haftalar diğer günlere göre farklı olmaktadır. Bu gün veya haftalarda birçok kutlama veya anma etkinliği yapılıyor. Ve...
Mutfak Dekorasyon Fikirleri Evimiz hepimiz için huzur bulduğumuz yerdir. Gün içinde bir çok şey yaşarız ve gün sonunda da epey yorulmuş oluruz. Eve gelip stresimizi bir kenara atmak isteriz. Evde geçireceğimiz vakit süresince evimizin dekorasyon olarak da güzel olmasını, zevkimize...
Topuklu Ayakkabının Zararları Çoğu kadının en büyük aşkıdır topuklu ayakkabılar, bazı kadınlarında en büyük çilesi. Kimisi topuklu ayakkabı olmadan sokağa adım atmaz. Kimisi de topuklu ayakkabıyı mecbur kaldıkları için giyerler. Bu durum tercih ve beğeni meselesidir. Topuklu ayakkabının zararları nelerdir? Topuklu ayakkabı...
MENOPOZ DÖNEMİ   Menopoz, son adet döneminden sonra 12 ay süren adet döngüsü sonuna denir. Menopoz 40’lı ya da 50’li yıllarda gerçekleşebilir. Menopoz doğal bir biyolojik süreçtir. Menopoz, ya da “hayatın değişimi,” her kadın için farklıdır. Kadınların doğurganlık dönemi sona ermektedir....
Selülit Nedir?   Selülit uyluk, kalça, kalça ve karın üzerinde pütürlü, çukurlu et için kullanılan bir terimdir. Hücresel ciddi bir tıbbi durum değildir, ancak çirkin olabilir. Selülit uyluk ve kalçalarda etrafında en yaygın olanıdır, ama aynı zamanda göğüsler, alt karın ve...
EVDE SAÇ BAKIMI ve MASKELERİ Canlı, gür, sağlıklı saçlara sahip olmak için şampuanlara ve kremlere çok para harcarız ancak reklamlarda göründüğü gibi sonuçlar elde edemeyiz. Tabi reklamlarda müşterileri çekmek için tasarlanmış olduğundan kullanım ve sonuçları abartılı bir şekilde bizlere yansıtılması...
Sağlıklı tırnaklar için Yapılması ve yapılmaması gerekenler Bu yazımızda en dikkat çekici nokta tırnaklarınızı bakımlı tutmak için bilmeniz gereken budur. Tırnaklarınıza yakından göz atın. Onlar güçlü görünümlü ve sağlıklı mı? Yoksa olağan dışı renk değişiklikleri, ezik ya da bakımsız mı? Arzulanan tırnaklar Birçok...
2016 MAKYAJDA YENİ TRENDLER VE MODA RENKLER Bir kadın için makyaj vazgeçilmezdir. Sabah sıcacık yatağından on dakika erken kalkıp makyaj yapmayı asla atlamazlar. Her mevsimde ve her anda makyaj yapmayı asla unutmazlar.2016 ya girdiğimiz bu soğuk kış günlerindeyken, 2016 makyaj trendleri...
Makyaj yapmadan nasıl çekici ve güzel olunur? Bayanların seveceği bu makalemize dikkatle okumanızı öneririz. Daha çekici olmak istiyor, ama günlük hayatta makyaj uygulamak istemiyor musunuz? Yine de makyaj yapmayı tercih edenler olabilir. Ancak vaktiniz yoksa ve makyaj yapmak zor geliyorsa...