Reklam
Reklam

Bebeklerde ve Çocuklarda D Vitaminin Önemi

 • 04 Mart 2016
 • 249 kez görüntülendi.

Çocuklarda D vitamini Alımı

 

 • Bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için D vitamini gereklidir.
 • Anne sütüyle beslenen bebeklerin günde 400 IU (uluslararası birim) almalıdır.
 • Kuzey bölgelerde daha az güneş ışığı alındığından bebekler ya da çocuklarda D vitamini eksikliği sık görülmektedir. Güneş ışığında insan vücudu için gerekli olan D vitamini bulunmaktadır.
 • Bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için D vitamini gereklidir. Bu onları güçlü, sağlıklı kemikler ve dişler oluşturmanıza yardımcı olur.

Yeterli D vitamini alamayan bebeklerde D vitamini eksikliği olduğu söylenir.  Bebeklerde D vitamini seviyeleri düşük ise, kemiklerin büyümesine ve gelişmesine engel oluşturur.

d vitamini

Bebeğinizin günlük takviyesini (damla bir doz her gün) vererek yeterli D vitamini almasına dikkat ediniz. Bebek doğduktan hemen sonra D vitamini başlanmalıdır. Her gün düzenli ve hemşirenizin önerdiği dozda verilmelidir.

D vitaminini nasıl alabilirim?

D vitamini, farklı kaynaklardan gelen gelir:

 • Güneş ışığı: Cilt güneş ışığına maruz kaldığında D Vitamini doğal olarak oluşur. Kanada bugüne kadar kuzey bölgede bulunması nedeniyle, güneş ışığını, yılın belirli zamanlarda ve belirli yerlerde alır. Bu sebepten dolayı bireylerde D vitamini eksikliği görülür. Ayrıca, güneşin zararlı etkilerinden korunmak içinde bazı önlemler almalısınız. Bebeğinize güneş kremi kullanabilirsiniz. Şapka ve uzun kollu kıyafetler giydirebilirsiniz.
 • Yiyecekler: Yiyeceklerin üretimi sırasında inek sütü ve margarin eklenir. Bazı gıdalar gibi somon, ton balığında D vitamini bulundurur. Dana karaciğerin içinde D vitamini bulunur.
 • Vitamin takviyesi: Bebekler için, günlük olarak sıvı şeklinde damlalar halinde verilir. Bebekler için ek olarak verilmelidir. Bebeğinize doğru miktarda vermek için talimatları dikkatlice okuyun. Eğer emin değilseniz, eczacınıza danışın.

Bebeğimin D vitamini eksikliği riski olup olmadığını nasıl anlarım?

Bebekler D vitamini eksikliğinin riskleri şunlardır:

 • Kemiklerde zayıflık ve halsizlik oluşması
 • Anneleri yeterli D vitamini yok
 • Bebeklerin cildinde koyulukların oluşması,
 • Kuzey topluluklarda yaşayan çocukların D vitamini eksikliğinin olması

Tüm emzirilen bebeklerin D vitaminini günlük almaları gerekir.

Bebeğim ne kadar D vitamini almalıdır?

 • Anne sütüyle beslenen bebeklerin günde 400 IU (uluslararası birim) almalıdırlar
 • Kuzey topluluklarında yaşayan bebeklerin  ya da güneş ışığı az gören yerlerde olan çocukların Ekim ve Nisan ayları arasında günde 800 IU almaları gerekir.

Bebeğinize D vitaminini ne kadar vereceğiniz konusunda endişeleriniz varsa  sağlık kuruluşlarından yardım ve bilgi alabilirsiniz.

Emzirilen bebeklere Neden D vitamini takviyesi gerekiyor?

d vitamini 4

Anne sütü bebeklere sunulabilecek en iyi yiyecektir. Bebeğinize ek gıda başladığınızda bile diğer gıdalarla beraber 2 yaşına kadar emzirmeye devam etmelisiniz.

Ama anne sütü bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmayabilir D vitamini sadece küçük miktarda anne sütünde bulunur. (litre başına 4 ila 40 IU) İhtiyacın tam karşılanması için anne sütüyle beslenen bebeklerin doğumdan itibaren D vitamini günlük olarak almalarının nedeni budur. Bebeğinizi hava şartlarına göre güneş ışığına çıkarmak D vitamini alması açısından da oldukça iyi olacaktır.

Ben emzirme ediyorum ve D vitamini açısından zengin besinler yerseniz, hala benim bebeğim bir ek vermek gerekiyor?

Evet. Bazı gıdalar D vitamininin iyi kaynaklarıdır olmalarına rağmen, bebeğinizin ihtiyacı olan seviyeye anne sütü zenginleştirmek için yeterli D vitamini vermeyecektir.

Eğer emziriyorsanız, 2000 IU / gün ek sizin için doğru olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Formül mama ile beslenen bebeklerin ekstra D vitamini almalarına gerek varmıdır?

D vitamini zaten bebek mamasına ilave edilmiştir. Formül ile beslenen bebeklerin ek olarak D vitamini almaları gerekmez. Ancak, kuzey topluluklarda formül ile beslenen bebeklerin D vitaminini ek olarak almaları gerekir. Nisan-Ekim arası 400 IU / gün  kadar D vitamini almaları gerekir.

d vitamini 3

Hamile kadınların D vitamini takviyesi almaları gerekir mi?

D vitamini eksikliği olan bir anneden doğan bir bebeğin D vitamini eksikliği olması muhtemeldir. Hamilelerin bu süreçte D vitamini takviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

D vitamini yağda eriyen ön hormon grubundan olan bir steroid vitamindir. D vitamini gebelikte oldukça önemlidir. Bebeğin sağlıklı gelişimi ve gebelik sırasında D vitamini önerilen miktarlarda almak çok önemlidir. İnsan gelişimi için en önemli bileşikler D2 ve D3 vardır.

Birçok çalışma, düşük serum D Vitamini düzeyleri ile bazı kanserlere, otoimmün hastalığı, nörolojik hastalık, insülin direnci riski ve kardiyovasküler hastalık arasında bağlantı bulmaktadır.

Eğer hamile iseniz, günde 2000 IU / ek olarak almanız hususunda doktorunuzla konuşun.

 

Kaynak

Vitamin D And Pregnancy

Vitamin D

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Popüler Konular
Günlük Burçlar
Kadın
SAÇ YAĞLANMASINA NE İYİ GELİR? Çoğu insan saç yağlanmasından muzdariptir. Ne yaparlarsa tapsınlar bir türlü yağlanmayı giderememiştir. İnsanların saçının bağlı bulunduğu kafa derisi gün içerisinde yağ üretir.  Ancak bazı bireylerde bu yağ oranı artışı çok daha fazla olur.  Saç kökünde...
Aşure Ayı ve Aşurenin Püf Noktaları Her ülkede birçok kültüre bağlı olarak dini değerler, inançlar veya ideolojik değişikliklere bağlı olarak bazı gün veya haftalar diğer günlere göre farklı olmaktadır. Bu gün veya haftalarda birçok kutlama veya anma etkinliği yapılıyor. Ve...
Mutfak Dekorasyon Fikirleri Evimiz hepimiz için huzur bulduğumuz yerdir. Gün içinde bir çok şey yaşarız ve gün sonunda da epey yorulmuş oluruz. Eve gelip stresimizi bir kenara atmak isteriz. Evde geçireceğimiz vakit süresince evimizin dekorasyon olarak da güzel olmasını, zevkimize...
Topuklu Ayakkabının Zararları Çoğu kadının en büyük aşkıdır topuklu ayakkabılar, bazı kadınlarında en büyük çilesi. Kimisi topuklu ayakkabı olmadan sokağa adım atmaz. Kimisi de topuklu ayakkabıyı mecbur kaldıkları için giyerler. Bu durum tercih ve beğeni meselesidir. Topuklu ayakkabının zararları nelerdir? Topuklu ayakkabı...
MENOPOZ DÖNEMİ   Menopoz, son adet döneminden sonra 12 ay süren adet döngüsü sonuna denir. Menopoz 40’lı ya da 50’li yıllarda gerçekleşebilir. Menopoz doğal bir biyolojik süreçtir. Menopoz, ya da “hayatın değişimi,” her kadın için farklıdır. Kadınların doğurganlık dönemi sona ermektedir....
Selülit Nedir?   Selülit uyluk, kalça, kalça ve karın üzerinde pütürlü, çukurlu et için kullanılan bir terimdir. Hücresel ciddi bir tıbbi durum değildir, ancak çirkin olabilir. Selülit uyluk ve kalçalarda etrafında en yaygın olanıdır, ama aynı zamanda göğüsler, alt karın ve...
EVDE SAÇ BAKIMI ve MASKELERİ Canlı, gür, sağlıklı saçlara sahip olmak için şampuanlara ve kremlere çok para harcarız ancak reklamlarda göründüğü gibi sonuçlar elde edemeyiz. Tabi reklamlarda müşterileri çekmek için tasarlanmış olduğundan kullanım ve sonuçları abartılı bir şekilde bizlere yansıtılması...
Sağlıklı tırnaklar için Yapılması ve yapılmaması gerekenler Bu yazımızda en dikkat çekici nokta tırnaklarınızı bakımlı tutmak için bilmeniz gereken budur. Tırnaklarınıza yakından göz atın. Onlar güçlü görünümlü ve sağlıklı mı? Yoksa olağan dışı renk değişiklikleri, ezik ya da bakımsız mı? Arzulanan tırnaklar Birçok...
2016 MAKYAJDA YENİ TRENDLER VE MODA RENKLER Bir kadın için makyaj vazgeçilmezdir. Sabah sıcacık yatağından on dakika erken kalkıp makyaj yapmayı asla atlamazlar. Her mevsimde ve her anda makyaj yapmayı asla unutmazlar.2016 ya girdiğimiz bu soğuk kış günlerindeyken, 2016 makyaj trendleri...
Makyaj yapmadan nasıl çekici ve güzel olunur? Bayanların seveceği bu makalemize dikkatle okumanızı öneririz. Daha çekici olmak istiyor, ama günlük hayatta makyaj uygulamak istemiyor musunuz? Yine de makyaj yapmayı tercih edenler olabilir. Ancak vaktiniz yoksa ve makyaj yapmak zor geliyorsa...