Reklam
Reklam

Bebeklerde Kolik ve Ağlama

 • 29 Şubat 2016
 • 211 kez görüntülendi.

Bebeklerde Kolik ve Ağlama

Şunu iyi bilmek gerekir sağlıklı bebekler ağlar bu onların ihtiyaçlarını ifade ve çevrelerindeki insanlarla iletişim yoludur. Çoğu zaman, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu yanıt şöyledir. Bebeğinizin düzenli uyuması şarttır, bebek bezi değiştirme, ya da sadece sarılma ile ağlamalarını engelleyebilirsiniz. Onların tüm ihtiyaçlarını karşılamak için bebeğinizin ağlaması önemlidir. Bebeklerde kolik rahatsızlığı anne karnına özlem olarak da bilinir. Günün belli saatlerinde düzenli olarak aşırı ağlamaları olabilir.

Ancak bu bile en sevecen ebeveynde bile bebeğin çığlıkları ebeveyni yatıştırmaya yetmez. Unutmayın hiçbir anne bebeğinin ağlaması istemez.

Bir bebek o karnı tok olduğunda ya da altı temiz olduğunda ara vermeden uzun ve sert ağladığında bu bebeğe ‘’kolik’’ adını verebiliriz. Bazı bebeklerde kolik rahatsızlığı olmaktadır. Her bebekte olmayabilir.

Ancak yeni bilgiler kolik bebeğin gelişiminin normal bir parçası olduğunu göstermektedir.  Tüm bebekler yaşamın erken dönemlerinde bir süre geçirir.

ağlayan bebek

Her bebek farklıdır. Koliğin “zirve” dönemleri vardır. Bazen de, genellikle 3 ila 8 hafta arasında bazı bebekler diğerlerine oranla çok daha fazla ağlayabilir.  Bebekler ağlamaya başladıklarında çok zor sakinleşirler.

Size bu konu hakkında iki haberimiz var. Birincisi, bu rahatsızlık gayet normaldir. Bebeğiniz üzerinde hiçbir kalıcı etkisi yoktur. İkincisi, bu durum sonsuza kadar sürmeyecektir. Ağlaması hızlı bir şekilde başlar ve bir süre geçince susar. Bu süre zamanla azalabilir. Genellikle, bebeğinizin 3 ila 4 aylık olduklarında biter.

Bu arada, anneler bu süreçte stresli olabilir. Aile büyüklerinden yardım alabilirler.

Bazı bebekler diğerlerinden neden daha fazla ağlar?

Bazı uzmanlar diğerlerinden daha ağlamaya bebekler daha duyarlı bir mizaç (kendi bireysel doğa) ve zorluk onların ağlama kontrol olduğuna inanıyorum. Onlar sahip olan daha fazla sorun kendini yatıştırıcı ve çok gençken onların doğal vücut ritimleri içine yerleşiyor.

Genellikle, uzun ve zor ağlamaya bebekler bağırsakları ile yanlış bir şey olduğunu göstermiştir olmamıştır. Ve ağlama gaz, rüzgar veya gıda alerjileri neden olduğu güçlü kanıtlar yoktur. Aslında, nedenleri bebeklerin ağlama onlar kadar geğirmek veya rüzgar gibi geçecek hava, yutmak. onlar süzün ve mide kaslarınızı sıkın, çünkü bu aynı zamanda rektum havayı zorlar.

Bir ağlayan bebek yatıştırmaya yardımcı olmak için ne yapabilirim?

Her bebek benzersizdir ve her bebeğin yatıştırma zamanı değişik olur. Önemli olan bebeğinizin nasıl ve nerede sakinleştiğini iyi bilmek gerekir.

İşte bebeğinizi sakinleştirmek veya çocuğunuzun telaşlı olduğunda ağlamasını önlemek için size yardımcı olabilecek bazı öneriler:

 • Bebeğinizin ateşi için çok sıcak veya çok soğuk ortamlardan uzak durun, ya da bebeğinizin bezinin temiz olduğuna emin olunuz, beslenme sürelerine dikkat edin.
 • Bebeğinizi kucağınıza alın. Bebeğinizi sakinleştirmeye çalışın. Ancak bazı bebekler kucağa alınınca susmazlar. Sabırlı olmalısınız.
 • Yumuşak bir battaniyeye sarıp güvende olduğunu hissettirin.
 • Işıkları kapatın ve sessiz bir ortamda tutun. Çok fazla uyarı olması sık sık ağlamasını tetikleyebilir ya da kötüleştirebilir.
 • Yumuşak müzik, yumuşak gelen sesler bebekleri yatıştırır.
 • Birçok bebek puset ya da bebek arabasında gezdirildiğinde sakinleşebilir.  Yumuşak, ritmik hareketlerle bebeğinizi sallayabilir ve onu sakinleştirebilirsiniz. Hatta bazı aileler bebeklerini sakinleştirmek için arabada gezmeye giderler. Bu konuda da başarılı olduklarını söylerler.
 • Bazen de kolik sebebiyle hiç susmayan bebeğe emzik verirler ve emzirirler. Bebeğinizi sakinleştirmek için sıcak bir banyo yaptırabilirsiniz.

ağlayan bebek 3

Kolik için reçetesiz satılan ilaçları ya da doğal ilaçları kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Ne yaparsanız yapın, bu süreci atlatmak için yumuşak ve nazikçe davranın ve asla bebeğinizi hızlı bir şekilde sallayarak sakinleştirmeye çalışmayın. Bebeğinizi güvenli bir yere (beşiğinde gibi)  koyabilirsiniz. Hem siz hem de bebeğiniz sakinleşmiş olur.

 Unutmayın: Her şeyi deneyip hala bebeğinizi sakinleştiremiyorsanız bu kötü bir ebeveyn olduğu anlamına gelmez. Önemli olan bu ağlamaların neden kaynaklandığını anlamaktır.

Kolik hem anne sütü ve biberon ile beslenen bebeklerde olur. Eğer bebeğinizi beslerken yöntem değiştirirseniz muhtemelen bebeğinizin bu durma hazır olmayacaktır. Bu sebepten dolayı bebeğinizde ağlamalar artacaktır. Bebeğinizin inek sütüne alerjisi olabilir bunun için bu konu hakkında doktorunuzla konuşun. Rahatsız olup ağlama sıkıntıları da başlayabilir.

Hangi durumlarda doktorunuzdan randevu almalısınız?

 • Bebeğiniz her zamanki gibi değilse davranışları değiştiyse, yemesi veya uyku düzeni yoksa doktora başvurmalısınız.
 • Bebeğinizin ateşi, kusması veya ishali varsa,
 • Bebeğiniz en fazla 3 ay süreyle aşırı ağlıyorsa,
 • Eğer bebeğinize bu ağlamalardan sonra bir zarar geleceğini düşünüp endişeleniyorsanız bir hekime danışabilirsiniz.

Yardım için nereye gidebilirim?  

Yeni bir bebeğin bakımı ilk günlerinde zor olabilir. Muhtemelen pek uyumuyorsunuz ve yirmi dört saat bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyorsunuz. Bu durum sizde haliyle sıkıntıya dönüşebilir.

Sürekli ya da belli saatlerde ağlayan bir bebeğin olması sizi strese sokabilir. Bilinmesi gereken en önemli şey, bu sizin hatanız olmamasıdır. Unutmayın bu doğal bir süreçtir.

Biraz dinlenmek sizin için çok iyi olacaktır. Böylece düzenli çocuk bakımı için arada mola vermeniz şarttır. Siz mola verirken kısa bir süre için bebeğe bakmak kim güvendiğiniz bir arkadaş, aile üyesi ya da bir başkasından yardım alabilirsiniz.

 • Yeterince iyi uyku sizi zinde tutar. Günde iki kez, üst üste en az 3 saat uykunuzu almaya çalışın.
 •  Egzersiz yapmak veya bir cafe de bir arkadaşınız ile bir sohbet için biraz zaman ayırın.
 • Bazen olumsuz düşünceler olabilir. Bu sürede pozitif olmaya çalışın.
 • Kendinizi depresif ya da kızgın hissediyorsanız, güvendiğiniz ve yardım alacağınız birisiyle konuşmak size iyi gelecektir.
 • Özellikle yeni annelere destek için birçok topluluk kaynakları vardır. Eğer nereye gideceğinizden kararsızsanız aile hekiminize ya da doktorunuza danışabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Popüler Konular
Günlük Burçlar
Kadın
SAÇ YAĞLANMASINA NE İYİ GELİR? Çoğu insan saç yağlanmasından muzdariptir. Ne yaparlarsa tapsınlar bir türlü yağlanmayı giderememiştir. İnsanların saçının bağlı bulunduğu kafa derisi gün içerisinde yağ üretir.  Ancak bazı bireylerde bu yağ oranı artışı çok daha fazla olur.  Saç kökünde...
Aşure Ayı ve Aşurenin Püf Noktaları Her ülkede birçok kültüre bağlı olarak dini değerler, inançlar veya ideolojik değişikliklere bağlı olarak bazı gün veya haftalar diğer günlere göre farklı olmaktadır. Bu gün veya haftalarda birçok kutlama veya anma etkinliği yapılıyor. Ve...
Mutfak Dekorasyon Fikirleri Evimiz hepimiz için huzur bulduğumuz yerdir. Gün içinde bir çok şey yaşarız ve gün sonunda da epey yorulmuş oluruz. Eve gelip stresimizi bir kenara atmak isteriz. Evde geçireceğimiz vakit süresince evimizin dekorasyon olarak da güzel olmasını, zevkimize...
Topuklu Ayakkabının Zararları Çoğu kadının en büyük aşkıdır topuklu ayakkabılar, bazı kadınlarında en büyük çilesi. Kimisi topuklu ayakkabı olmadan sokağa adım atmaz. Kimisi de topuklu ayakkabıyı mecbur kaldıkları için giyerler. Bu durum tercih ve beğeni meselesidir. Topuklu ayakkabının zararları nelerdir? Topuklu ayakkabı...
MENOPOZ DÖNEMİ   Menopoz, son adet döneminden sonra 12 ay süren adet döngüsü sonuna denir. Menopoz 40’lı ya da 50’li yıllarda gerçekleşebilir. Menopoz doğal bir biyolojik süreçtir. Menopoz, ya da “hayatın değişimi,” her kadın için farklıdır. Kadınların doğurganlık dönemi sona ermektedir....
Selülit Nedir?   Selülit uyluk, kalça, kalça ve karın üzerinde pütürlü, çukurlu et için kullanılan bir terimdir. Hücresel ciddi bir tıbbi durum değildir, ancak çirkin olabilir. Selülit uyluk ve kalçalarda etrafında en yaygın olanıdır, ama aynı zamanda göğüsler, alt karın ve...
EVDE SAÇ BAKIMI ve MASKELERİ Canlı, gür, sağlıklı saçlara sahip olmak için şampuanlara ve kremlere çok para harcarız ancak reklamlarda göründüğü gibi sonuçlar elde edemeyiz. Tabi reklamlarda müşterileri çekmek için tasarlanmış olduğundan kullanım ve sonuçları abartılı bir şekilde bizlere yansıtılması...
Sağlıklı tırnaklar için Yapılması ve yapılmaması gerekenler Bu yazımızda en dikkat çekici nokta tırnaklarınızı bakımlı tutmak için bilmeniz gereken budur. Tırnaklarınıza yakından göz atın. Onlar güçlü görünümlü ve sağlıklı mı? Yoksa olağan dışı renk değişiklikleri, ezik ya da bakımsız mı? Arzulanan tırnaklar Birçok...
2016 MAKYAJDA YENİ TRENDLER VE MODA RENKLER Bir kadın için makyaj vazgeçilmezdir. Sabah sıcacık yatağından on dakika erken kalkıp makyaj yapmayı asla atlamazlar. Her mevsimde ve her anda makyaj yapmayı asla unutmazlar.2016 ya girdiğimiz bu soğuk kış günlerindeyken, 2016 makyaj trendleri...
Makyaj yapmadan nasıl çekici ve güzel olunur? Bayanların seveceği bu makalemize dikkatle okumanızı öneririz. Daha çekici olmak istiyor, ama günlük hayatta makyaj uygulamak istemiyor musunuz? Yine de makyaj yapmayı tercih edenler olabilir. Ancak vaktiniz yoksa ve makyaj yapmak zor geliyorsa...